W dniu 8 sierpnia 2023 r nasz Warsztat Terapii Zajęciowej gościł w Lawendowej Barci pod lasem w Chajczynach.
Gospodarz tego miejsca zaczął od opowiadania o życiu pszczół, miodach i ogólnie o pszczelarstwie. Następnie Ci uczestnicy, którzy nie bali się pszczół, przebrali się w stroje pszczelarzy i podziwiali z bliska prace pszczół w ulach.
Gospodarz pokaz nam również w jaki sposób pozyskuje się miód z ramek pszczelarskich za pomocą wirówki do miodu.
Odwiedziliśmy, także miejscowy ogród i pole lawendy. Przy okazji dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy o zaletach i właściwościach lawendy.
Każdy uczestnik mógł wykonać własnoręcznie z plastrów woskowych świece, które ozdabiane były lawendą.
Gospodarze przygotowali dla nas poczęstunek, mogliśmy spróbować różnych rodzajów miodów, syropu lawendowego, a nawet herbaty z lawendą. Na ognisku przygotowano kiełbaski, które z chęcią spożyliśmy.
Przed wyjazdem mogliśmy zakupić tamtejsze miody i inne wyroby pszczelarskie. Mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy, ponieważ była to bardzo pouczająca i ciekawa wycieczka.
Autorzy:
Marcin Lutz
Marcin Bartnik
W niedzielę 4 czerwca nasz Warsztat uczestniczył w imprezie zorganizowanej przez Gminę Bełchatów "Pierwsze Miody", która odbyła się we wsi Postękalice pod Bełchatowem.
W czasie imprezy Panie Instruktorki z pracowni Plastycznej oraz Ogrodniczo-Ekologicznej prowadziły warsztaty dla dzieci związane z tematyką pszczelarską. Dzieciaczki wykonywały poidełka dla pszczół, a także przyborniki na artykuły szkolne przypominające pszczółkę.
Autorzy:
Monika Karolczyk
3 czerwca br. nasz Warsztat wziął udział Powiatowym Pikniku Rodzinnym w Bełchatowie, którego organizatorem był Starostwo Powiatowe w Bełchatowie.
Impreza zorganizowana była na terenie Powiatowego Centrum Sportu na ul. Czaplinieckiej w Bełchatowie.
Na naszym stoisku można było nabyć różne rękodzieło wykonane przez uczestników naszego Warsztatu.
Autorzy:
Monika Karolczyk
W ten weekend 3-4 czerwca 2023 bierzemy udział w nadchodzących wydarzeniach- PIKNIK RODZINNY i PIERWSZE MIODY. Przez dwa dni można będzie zakupić nasze rękodzieło, a w niedziele zapraszamy dzieci na warsztaty tematyczne. Zachęcamy do udziału!
Autorzy:
Monika Karolczyk
W dniu 20 maja 2023 nasz Warsztat wziął udział w pikniku "W Harmonii z Naturą", który odbył się w parku przy Muzeum w Bełchatowie.
Na naszym stoisku nie mogło zabraknąć różnego rodzaju rękodzieła: naszyjników drewnianych, obrazów wypalanych w sklejce, budek dla ptaków i owadów, karmników, świec rustykalnych, wyrobów z makramy i wielu innych.
Autorzy:
Monika Karolczyk
12 maja wybraliśmy się do Warszawy do Teatru Komedia. W drodze na spektakl zatrzymaliśmy się w restauracji McDonalds, aby zrealizować trening ekonomiczny.
Spektakl miał tytuł "Zaręczony PogrąŻony", a występowali w nim aktorzy znani z ekranów telewizyjnych tacy jak: Mikołaj Krawczyk, Tomasz Dedek, Katarzyna Zielińska.
Komedia była bardzo dynamiczna i śmieszna - bardzo nam się podobała.
Autorzy:
Monika Karolczyk
Maj to wspaniała okazja na wycieczki plenerowe. 12 maja wybraliśmy się do Kluk do Gospodarstwa Agroturystycznego KARDYNAŁ na odpoczynek na świeżym powietrzu w pięknych okolicznościach przyrody.
Nie zabrakło też pysznych kiełbasek.
Autorzy:
Monika Karolczyk
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji w naszym Warsztacie zorganizowaliśmy wystawę prac wykonanych przez naszych zdolnych uczestników.
Rozmawialiśmy o tym jak pomóc naszej planecie, quizowaliśmy w temacie przyrodniczym, były słodkie nagrody dla wszystkich uczestników..
Następnie obejrzeliśmy bardzo ciekawy film edukacyjny. Również porządkowaliśmy teren przy naszym warsztacie, a także robiliśmy przepyszną wiosenną sałatkę.
Autorzy:
Monika Karolczyk
14 kwietnia bieżącego roku w ramach treningu ekonomicznego odwiedziliśmy Da Grasso Bełchatów gdzie smakowaliśmy pyszne pizze i nie tylko.
Palce lizać.
Kolejny miło spędzony dzień..
Autorzy:
Monika Karolczyk
Przed Świętami Wielkiej Nocy na naszym Warsztacie nie mogło zabraknąć spotkania przy świątecznym stole.
Przy kolorowo zastawionych stołach wspólnie z zaproszonymi gośćmi spożywaliśmy śniadanie wielkanocne.
Grupa naszych podopiecznych zaprezentowała również występ artystyczny.
Autorzy:
Monika Karolczyk
2 kwietnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie. Święto to ma nacelu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. ".
Jak co roku nasze WTZ-ty włączyły się do obchodów tego święta. Ponieważ 2 kwietnia wypadł w niedzielę przyspieszyliśmy świętowanie i już 31 marca dominował u nas kolor niebieski, który jest symbolem autyzmu.
Przygotowaliśmy wystawę z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem.
Warto pamiętać ,że RÓWNOŚĆ, SZACUNEK, AKCEPTACJA dla osób w spektrum autyzmu nie powinny być tylko jednodniową akcją, ale stałym celem naszej społeczności..
Autorzy:
Monika Karolczyk
W dniu 29 marca 2023 nasi uczestnicy uczestniczyli w warsztatach plastycznych "Kreatywnie, Kolorowo i Wesoło", które zostały zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bełchatowie w ramach projektu "Przystanek Biblioteka - stacja blisko".
W trakcie zajęć wykonywaliśmy różne rzeczy np. drzewa, ryby itp. w technice origami płaskiego z koła.
Po wykonaniu prac umieściliśmy wszystkie prace na papierowej tablicy, a potem omawialiśmy inne techniki m.in. Quilling.
Zajęcia były bardzo interesujące i kreatywne.
Autorzy:
Marcin Lutz
Aleksander Domagalski
Marcin Bartnik
21 marca to Światowy Dzień osób z zespołem Downa.
W tym dniu uczestnicy z naszego Warsztatu solidaryzowali się z tymi osobami poprzez założeniem kolorowych skarpetek.
Autorzy:
Monika Karolczyk
Dzień 8 marca jak zwykle na naszym Warsztacie był dniem uroczystym.
Nasi koledzy pod okiem Pani Karoliny, instruktor z Pracowni Muzykoterapii przygotowali dla naszej płci damskiej występ. Najpierw został zaprezentowany skecz pt. "Parking", następnie chłopcy zaśpiewali piosenkę "O Tobie miła", a na koniec zatańczyli układ do utworu zespołu Backstreet Boys "Everybody".
Gośćmi specjalnymi tegorocznych występu z okazji Dnia Kobiet były Panie z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie na czele z Zastępcą Dyrektora Panią Jadwigą Płuciennik.
Po występach zostaliśmy obdarowane przez chłopców czekoladkami oraz ręcznie robionymi kwiatami. Chłopcy również przygotowali miłą niespodziankę w postaci poczęstunku.
Dziękujemy ślicznie ze tak miły dzień.
Autorzy:
Monika Karolczyk
W czwartek 23 lutego 2023 r. na zaproszenie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. J.I. Kraszewskiego w Bełchatowie grupa uczestników z naszego Warsztatu wraz instruktorem panem Krzysztofem wzięła udział w warsztacie "Cyfrowo, kolorowo i wesoło".
Panie bibliotekarki najpierw oprowadziły nas po gmachu biblioteki, pokazując gdzie znajdują się takie pomieszczenia jak: wypożyczalnia dla dorosłych, wypożyczalnia dla dzieci, pomieszczenie wystawowe, a także czytelnie. Na korytarzu biblioteki oglądaliśmy zdjęcia znanych polskich osób, które w bełchatowskiej książnicy spotykali się z mieszkańcami naszego miasta. Wśród tych znakomitości byli np.: Katarzyna Cichopek, Andrzej Grabowski, Grażyna Zielińska.
Następnie uczyliśmy się na tabletach nawigować po stronie internetowej biblioteki. Panie pokazały nam jak wyszukiwać w katalogu on-line interesujących nas tytułów książek, audiobooków, filmów, a nawet czasopism, które są na stanie naszej bełchatowskiej biblioteki. Uczyliśmy się również w jaki sposób przez Internet można rezerwować lub zamówić interesujące nas do wypożyczenia pozycje biblioteczne.
Warsztaty te były bardzo interesujące i dowiedzieliśmy się dużo ciekawych informacji na temat działalności biblioteki.
Myślimy, że nie jeden z naszych uczestników założy sobie kartę biblioteczną i będzie korzystać z oferty bełchatowskiej książnicy.
Autorzy:
Monika Karolczyk
Marcin Bartnik
KTO BAWI W OSTATKI TEN PIĘKNY I GŁADKI!
21 lutego bieżącego roku z tej okazji wybraliśmy się do Restauracja KUBUŚ gdzie po pysznym obiedzie wywijaliśmy taneczne pląsy przy dźwiękach szalonej muzyki disco.
Autorzy:
Monika Karolczyk
16 lutego 2023 roku w ramach przedsięwzięcia "Przystanek Biblioteka - Stacja Blisko" i projektu "Kultura bez barier" gościliśmy u nas panie bibliotekarki z Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im.J.I.Kraszewskiego w Bełchatowie.
Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy na temat pracy biblioteki, sposobie wypożyczania książek czy audiobooków, a także o organizowanych cyklicznie spotkaniach z różnymi znanymi osobistościami.
Z zaproszenia do biblioteki chętnie skorzystamy i obiecujemy że często będziemy tam gościć.
Autorzy:
Monika Karolczyk
Od 1 marca 2022 roku rusza nabór wniosków w programie "Aktywny Samorząd 2023".
Program finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Szczegóły programu oraz naboru wniosków w poniższym pliku:
14 lutego 2023 r. obchodziliśmy WALENTYNKI.
Od rana panowała fantastyczna atmosfera. Malowaliśmy serduszka na naszych szczęśliwych buziach, niecierpliwie czekaliśmy na oficjalne otwarcie naszej walentynkowej skrzynki, która przepełniona była kartkami walentynkowymi.
Po rozdaniu kartek walentynkowych odbyła się dyskoteka więc jak widzicie ten dzień był pełen radości pozytywnych emocji uśmiechu.
Autorzy:
Monika Karolczyk
Dzisiaj tj. 9 lutego 2023 roku na naszym Warsztacie świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy.
Smakowanie pizzy poprzedziła prelekcja instruktorki z Pracowni Gospodarstwa Domowego Pani Barbary Kijanowicz, która opowiedziała nam historię tego pysznego dania, a także przybliżyła tajniki przygotowania pizzy.
Po prelekcji raczyliśmy się pyszną pizzą dowiezioną do naszego Warsztatu.
Autorzy:
Marcin Lutz
20 stycznia 2023 r. odbył się Bal Karnawałowy u nas na Warsztatach. Uczestnicy przebierali się za różne postacie.
Oprócz tańców odbyły się różne konkursy.
Bardzo fajnie się bawiliśmy.
Autorzy:
Monika Karolczyk
12 stycznia 2023 roku na zaproszenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bełchatowie wybraliśmy się całymi Warsztatami do Miejskiego Centrum Kultury PGE Gigantów Mocy w Bełchatowie.
Tam zorganizowano koncert Noworoczny Kolęd i Pastorałek w ramach Akcji UNICEF "Na ratunek dzieciom w Rogu Afryki".
Na koncercie tym występowali uczniowie ze szkół oraz uczestnicy z ośrodków edukacyjnych z miasta i Powiatu Bełchatowskiego. Oczywiście nie mogło zabraknąć artystów z naszego Warsztatu, który występowali w składzie: Renata Kucharska, Maciej Antoszczyk, Agnieszka Cieślak, Aleksander Domagalski, Ola Zarzycka, Artur Papuga, Łukasz Kitaj, Karolina Łuczyńska. Zaprezentowali oni dwie piosenki pt. "Jest taki dzień" oraz "Pastorałka od Serca do ucha".
Występy nam się bardzo podobały.
Autorzy:
Monika Karolczyk
We wtorek 20 grudnia 2022 r. w naszym Warsztacie odbyła się uroczysta Wigilia.
Mieliśmy zaszczyt gościć Pana Marka Jasińskiego - Członka Zarządu Powiatu w Bełchatowie, Panią Wiesławę Pędzik - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie, Panią Jadwigę Płuciennik - zastępcę dyrektora PCPR w Bełchatowie oraz Panią Annę Krawczyk - zastępcę kierownika zespołu do spraw rehabilitacji osób niepełnosprawnych PCPR w Bełchatowie.
Uczestnicy z pracowni muzykoterapii zadbali o oprawę muzyczną i wprowadzili nas w świąteczny nastrój, pracownia gospodarstwa domowego przygotowała pyszne potrawy, natomiast pracownia ogrodniczo - ekologiczna przystroiła świąteczne stoły.
Wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem i rozmowy przy świątecznym nakryciu wprowadziły ciepły i rodzinny nastrój wśród społeczności WTZ.
Autorzy:
Monika Karolczyk
W weekend przed świętami Bożego Narodzenia Urząd Miasta w Bełchatowie zorganizował Jarmark Bożonarodzeniowy. Oczywiście nie mogło zabraknąć na nim naszego Warsztatu. W tym roku impreza ta trwała dwa dni to jest w sobotę i w niedzielę 17-18 grudnia.
Nasze stoisko miało numer 13 i wcale to nie była pechowa trzynastka. Na naszym stoisko można było zakupić wiele ozdób związanych z Bożym Narodzeniem takich jak: stroiki, choinki, bombki naturalne, wyroby makrami, drewniane rękodzieła, a nawet świeczki rustykalne.
Autorzy:
Monika Karolczyk
Marcin Lutz
Na początku grudnia 2022 r. nasze warsztaty wzięły udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym, który odbył się w niedziele 4 grudnia. Wytwory Świąteczne naszych uczestników cieszyły sie dużym zainteresowaniem kupujących.
Autorzy:
Monika Karolczyk
Z okazji Andrzejek wczoraj 30 listopada br. całymi Warsztatami byliśmy w Restauracji Kubuś. Tam czekał dla nas pyszny obiad.
Po obiedzie niektórzy uczestnicy delektowali się pysznymi deserami.
Autorzy:
Monika Karolczyk
W dniu 15 listopada 2022 wyszliśmy na wystawy do Miejskiego Centrum Kultury Giganty Mocy w Bełchatowie oraz do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie.
Najpierw odwiedziliśmy Giganty Mocy gdzie obejrzeliśmy wystawę fotograficzną "Kalejdoskop barw" autorstwa Pani Barbary Florczyk-Bartos.
Następnie też w Gigantach podziwialiśmy pokonkursową wystawę "Krasnale, skrzaty w bajkach, baśniach i wierszach".
W drodze do parku wstąpiliśmy do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie gdzie obejrzeliśmy wystawę prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bełchatowie pt: "Jesienne ogrody".
Autorzy:
Małgorzata Dytrych
W dniu 8.11.2022 nasi uczestnicy: Łukasz Kitaj, Aleksandra Zarzycka, Renata Kucharska, Beata Jasak oraz Maciej Antoszczyk wzięli udział w III Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Podwórkowej w Częstochowie.
Atmosfera na festiwalu była super, a po występach odbyła się dyskoteka oraz ciepły obiadek.
Autorzy:
Małgorzata Dytrych
27 października 2022 roku nasi uczestnicy wraz z instruktorami przeprowadzili warsztaty dla uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bełchatowie.
Uczniowie SOSW uczyli się wykonywać obrazy wertykalne z różnych naturalnych materiałów.
Autorzy:
Monika Karolczyk
W poniedziałkowe przedpołudnie 24 października 2022 r. Ewa Marciniec, Sylwia Mroczek i Marcin Bartnik wraz z Instruktorką Panią Barbarą uczestniczyli w spotkaniu kulinarnym, zorganizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Rusieckiej - "Nie do wiary w kuchni czary 2022".
Nasi uczestnicy dali popis swoich umiejętności kulinarnych, wykonując jako zadanie konkursowe dwie potrawy: przystawkę (tortillę) i deser ( tort).
Dziękujemy organizatorom za sporą dawkę emocji, humoru i pyszności.
Autorzy:
Monika Karolczyk
Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Bełchatowie zaprosiła nasz Warsztat na zajęcia, które przeprowadzili nasi uczestnicy wraz z Instruktorką z Pracowni Makramy i Tkactwa Panią Magdą w dniu 24 października 2022 roku.
W ramach tych zajęć nasi uczestnicy zaprezentowali, a następnie uczyli uczniów jak z kilku materiałów takich jak sznurek i słoik można wyczarować bardzo atrakcyjny lampion.
Autorzy:
Monika Karolczyk
W sobotę 22 października br. odbyły się II Otwarte Mistrzostwa Nordic Walking o Puchar Starosty Bełchatowskiego organizowane przez Klub Sportowy Nordic Walking Bełchatów, w których brali udział nasi podopieczni.
Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tak wspaniałym wydarzeniu, za super atmosferę i niezapomniane chwile.
Trenerowi Krzysztofowi Marczakowi szczególne podziękowania za wyróżnienie naszej grupy.
Przekazany puchar stoi w naszej placówce na honorowym miejscu i na pewno będzie motywacją do dalszych treningów z tak wspaniałym trenerem.
Autorzy:
Monika Karolczyk
W dniu 21.10.2022 r. odbyły się XV Jubileuszowe Gliwickie Spotkania Tęczowe.
W tym wspaniałym Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych wzięli udział Nasi uczestnicy: Aleksander Domagalski, Maciej Antoszczyk, Łukasz Kitaj oraz Aleksandra Zarzycka.
Jako zespół pod nazwą "Warsztaciaki" zaśpiewali 3 piosenki.
Autorzy:
Monika Karolczyk
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt nasi uczestnicy zorganizowali wewnętrzną zbiórkę karmy w naszym Warsztacie, aby pomagać bezdomnym zwierzętom z bełchatowskiego schroniska.
W dniu 4 października 2022 r. zawieźliśmy ją do Schroniska dla Zwierząt w Bełchatowie dla potrzebujących psiaków i innych zwierzaków.
Wszystkim zwierzętom życzymy wspaniałych, kochających i bezpiecznych domów.
Autorzy:
Monika Karolczyk
Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie zorganizował nam wycieczkę autokarową do ZOO Safari w Borysewie w dniu 23 września 2022 r.
Tam mogliśmy podziwiać różne gatunki zwierząt.
ZOO w Borysewie słynie z rodziny białych tygrysów.
W czasie zwiedzania oglądaliśmy pokazy karmienia m.in. fok czy białych tygrysów.
Dzień upłynął nam bardzo miło i mamy nadzieje, że jeszcze tam wrócimy.
Autorzy:
Monika Karolczyk
Uczestnicy z Pracowni Muzykoterapii z naszego Warsztatu umilili swoim występem wokalnym w dniu 13 października 2022 r. obchody Dnia Edukacji Narodowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Bełchatowie.
Autorzy:
Monika Karolczyk
W niedziele 4 września 2022 r. spędziliśmy na sportowo. Na zaproszenie Fundacji Akademii GKS Bełchatów wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Festiwalu Tenisa - Tenis bez Barier. Impreza ta odbyła się na Miejskim kortach Tenisowych w Bełchatowie.
W ramach zajęć zapoznaliśmy się z podstawowymi zasadami gry w Tenisa ziemnego. Pod okiem profesjonalnych instruktorów tenisowych, a także naszego instruktora pana Krzysztofa , który jest zawodnikiem kadry Polskiej w tenisa na wózkach, mogliśmy spróbować podstawowych uderzeń tenisowych.
Uczyliśmy się odbijać piłkę forehandem oraz backhandem, a także serwować. W ramach zajęć odbyły się również konkursy z rakietami i piłkami tenisowymi.
Na koniec otrzymaliśmy upominkowe nagrody.
Zabawa była przednia i mamy nadzieje, że jeszcze kiedyś zawitamy na korty tenisowe.
Autorzy:
Monika Karolczyk
Marcin Lutz
3 września 2022 roku na naszym Warsztacie odbył się PIKNIK RODZINNY dla członków rodzin naszych uczestników.
W czasie imprezy mogliśmy wysłuchać występów wokalnych naszych podopiecznych przygotowanych przez Pracownię Muzykoterapii we wsparciu technicznym Pracowni Komputerowej, wziąć udział w warsztatach wykonywania soli do kąpieli prowadzonych przez Pracownię Makramy i Tkactwa oraz Pracownię Ogrodniczo-Ekologiczną, czy też wspólnie malować farbami z Pracownią Plastyczną.
Pracownia Rehabilitacji Ruchowej zadbała o sportową część Pikniku, podczas której rodziny rywalizowały w takich konkurencjach jak: przeciąganie liny, czy też w turnieju darta.
Poczęstunek i grilla przygotowały wspólnie Pracownia Gospodarstwa Domowego wraz z Pracownią Stolarską.
Na koniec w Pracowni Fotograficznej można było zrobić sobie śmieszne zdjęcia w budce fotograficznej.
Mamy nadzieję, że Piknik ten będzie miał charakter cykliczny i wkrótce znów się spotkamy w tak dużym gronie wraz z rodzinami.
Autorzy:
Marcin Lutz
W ostatnią niedzielę 28 sierpnia 2022 r. nasze Warsztaty Terapii Zajęciowej brały udział w Pikniku Segregacja to dobra Re: akcja w Bełchatowie zorganizowanym przez Miasto Bełchatów.
Można było obejrzeć i zakupić nasze przepiękne wyroby, przygotowane przez naszych uczestników z rożnych pracowni. Nasze rękodzieła wykonaliśmy z materiałów ekologicznych.
Autorzy:
Monika Karolczyk
1 sierpnia 2022 r. uczestnicy i Terapeuci Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bełchatowie poszliśmy na wystawy do Miejskiego Centrum Kultury do Gigantów Mocy.
Mogliśmy obejrzeć tam dwie wystawy fotograficzne przygotowane przez Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne z okazji 15 lecia jego istnienia
Wystawa pt: Oddycham prezentowała zbiór fotografii będących wyrazem tęsknoty za wolnością w czasach pandemii SARS COV-2.
Druga pt: Wspomnienia to zdjęcia wykonane przez uczestników różnych warsztatów Fotograficznych, które w ostatnim 15 leciu organizował BTF.
Autorzy:
Monika Karolczyk
W tym roku na naszym warsztacie poszczególne pracownie wykonywały prace na Dzień Matki.
Na pracowni Makramy i Tkactwa uczestnicy wykonywali własnoręcznie mydełka i sole zapachowe do kąpieli.
Na pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej były wykonywane świece żelowo-zapachowej, a na pracowni Plastycznej uczestnicy wykonywali bukieciki z bibuły i kartki z życzeniami techniką Quillingu.
Pracownia Muzyczna wyszła z inicjatywą by każdy chętny uczestnik wykonał szkic swojej mamy i przedstawił jej zainteresowania.
Życzymy wszystkim mamom dużo zdrowia i spełnienia marzeń oraz dużo uśmiechu na co dzień!!!
Autorzy:
Marcin Lutz
Aleksander Domagalski
25 kwietnia 2022 roku TPD Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie przeprowadził warsztat wyjazdowy w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Kurnosie II.
Uczestnicy naszego Warsztatu pod okiem Pani Instruktor Magdy Woźniak uczyli uczniów ze szkolnego koła plastycznego "Artyściaki" wykonywania mydełek. Dodatkowo przygotowywana była również sól do kąpieli.
Autorzy:
Marcin Lutz
Aleksander Domagalski
Po długiej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, w tym roku mogliśmy wspólnie spotkać się na Śniadaniu Wielkanocnym na naszym Warsztacie.
Zgodnie z tradycją Pracownia Gospodarstwa Domowego przygotowała różnorodne potrawy wielkanocne, Pracownia Ogrodniczo-Ekologiczna zadbał o wystrój stołów, a pracownia muzykoterapii umiliła nasze śniadanie piosenką "Hallelujah".
Nie obyło się bez złożenia życzeń przez Panią Kierownik wraz z Panią Prezes. Miłym dodatkiem były świąteczne kartki zrobione przez Pracownie Komputerową, które wręczyła Pani Kierownik dla rodzin uczestników.
Autorzy:
Marcin Lutz
Aleksander Domagalski
W dniu 5 kwietnia 2022roku nasze Warsztaty odwiedzili uczniowie klasy 3e ze Szkoły Podstawowej nr1 w Bełchatowie, Tematyką zajęć były zbliżające się Święta Wielkanocne.
Warsztaty te przeprowadzili instruktorzy i uczestnicy pracowni: makramy i tkactwa, fotograficznej oraz ogrodniwo-ekologicznej. Podczas zajęć uczniowie wykonywali: kartki wielkanocne, stroiki oraz różnego rodzaju jajka.
Autorzy:
Marcin Lutz
Marcin Bartnik
Renata Kucharska
28 marca 2022 r. w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie odbyła się Gala Finałowa 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno- Muzycznej Osób niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2022.
Festiwal został zorganizowany przez Fundacje Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz fundację im. Brata Alberta. Prowadzącymi Festiwalu były Anna Dymna oraz Lidia Jazgar.
Podczas festiwalu zaprezentował się nasz uczestnik Aleksander Domagalski-laureat 1, miejsca w kategorii soliści. Aleksander zaśpiewał utwór Sway Deana Martina. Nasz solista reprezentował województwo łódzkie i powiat bełchatowski.
Jesteśmy pod wielkim wrażeniem całej organizacji Albertiany 2022. To był dla nas ogromny zaszczyt móc uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu o randze ogólnopolskiej. Festiwal ten zapadnie długo w naszej pamięci i z pewnością będziemy go bardzo miło wspominać.
Podczas wyjazdu do Krakowa nie zabrakło także czasu na zwiedzanie tego pięknego miasta. Mieliśmy okazje zobaczyć: Stary Rynek, Kościół Mariacki, Sukiennice, Zamek Królewski na Wawelu, Smoka Wawelskiego. Mamy nadzieje do zobaczenia wkrótce.
Autorzy:
Marcin Lutz
Aleksander Domagalski
Od 1 marca 2022 roku rusza nabór wniosków w programie "Aktywny Samorząd 2022".
Program finansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Szczegóły programu oraz naboru wniosków w poniższym pliku:
W tym roku z okazji Święta Pizzy nasz Warsztat zorganizował nam wyjście do pizzerii Da Grasso w Bełchatowie, gdzie zjedliśmy pyszną pizzę.
Autor:
Marcin Lutz
Z okazji Święta Świętego Walentego na naszym Warsztacie uczestnicy własnoręcznie przygotowywali różnymi technikami plastycznymi kartki walentynkowe. Gotowe walentynki wrzucali do specjalnie przygotowanej skrzynki poczty walentynkowej.
Podczas uroczystego otwarcia skrzynki walentynki zostały wręczone adresatom.
W ramach słodkiej niespodzianki pracownia gospodarstwa domowego przygotowała pyszne słodkie wypieki dla każdego uczestnika.
Autor:
Marcin Lutz
Podczas tegorocznych Wigilii na naszym Warsztacie wystawione zostały jasełka przygotowane przez Pracownię Muzykoterapii, a także wspólnie kolędowaliśmy.
Nie mogło oczywiśćie zabraknąć życzeń świątecznych, które złożyły nam Pani Prezes Zofia Ligocka razem z Panią Kierownik WTZ Katarzyną Wiktor.
Po życzeniach raczyliśmy się pysznymi potrawami wigilijnymi.
Nie mogło również zabraknąć wspólnych zdjęć przy choince.
Autorzy:
Marcin Lutz
16 listopada 2021 r. pięcioro uczestników WTZ Bełchatów miało zaszczyt wziąć udział w II Edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Podwórkowej w Częstochowie.
W tym roku Festiwal ten odbył się pod hasłem "Rok 2021 Rokiem Górali w województwie śląskim".
Organizowany on był przez Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Częstochowie.
Celem Festiwalu było nie tylko promowanie twórczości osób z niepełnosprawnością intelektualną, włączanie tych osób do aktywnego uczestnictwa w kulturze, ale także ochrona dziedzictwa kulturalnego kultury i folkloru góralskiego.
Do Częstochowy przyjechały 32 zespoły z całej Polski. Nasi uczestnicy zaprezentowali utwór pod tytułem "Jak się bawią ludzie" z repertuaru zespołu Baciary.
Wszyscy świetnie się bawili i to wydarzenie zostanie na długo w naszej pamięci. Mamy nadzieje, że będziemy mogli wystąpić na tym Festiwalu za rok.
Autorzy:
Marcin Lutz
Aleksander Domagalski
Dzisiaj tj. 21 października br. nasi uczestnicy mieli zaszczyt poprowadzić zajęcia plastyczne o tematyce jesiennej z dziećmi klasy "0" w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Janowie.
Autor:
Marcin Lutz
Na naszych Warsztatach zorganizowano zajęcia na których przy pomocy instruktorów wykonywaliśmy pieczątki i różne figurki z ziemniaków.
Autor:
Marcin Lutz
We wtorek 5 października 2021 w MCK Gigantach Mocy w Bełchatowie uroczyście została otwarta wystawa prac wykonanych przez naszych uczestników pt. "NASZ ŚWIAT".
Naszą twórczość z różnych pracowni WTZ w Bełchatowie możecie Państwo podziwiać, aż do 31 października 2021 roku.
Autor:
Marcin Lutz
W poniedziałek 4 października 2021 nasz Warsztat zorganizował zawody rekreacyjne na boisku obok naszego budynku.
Konkurencje przygotował instruktor z pracowni rehabilitacji ruchowej, a rywalizowali w nich wszyscy uczestnicy naszego Warsztatu. Konkurencje były zróżnicowane, więc każdy znalazł coś dla siebie.
Po emocjach sportowych można było posilić się kiełbasą z grilla i zrelaksować na świeżym powietrzu.
Autor:
Marcin Lutz
Tegoroczny Dzień Chłopaka świętowaliśmy w restauracji "KUBUŚ". Od żeńskiej części kadry otrzymaliśmy po słodkim upominku.
Autor:
Marcin Lutz
W dniach 8-10 września nasi podopieczni brali udział w warsztatach artystycznych w Łazach. Wykonywali różnorodne prace w namiotach tematycznych prowadzonych przez placówki WTZ, ŚDS i DPS.
Nasi uczestnicy brali udział m. in. w warsztatach tworzenia oryginalnych mydełek, malowania w plenerze, wykonywania lampionów i wiele, wiele innych.
Dwóch podopiecznych otrzymało indywidualne nagrody. Marcin Bartnik zajął II mejscie w konkursie prac wykonanych podczas warsztów malarskich techniką olejną, a III miejsce otrzymał Marcin Lutz w konkursie prac powstałych podczas warsztatów.
Poza ciężką pracą, korzystając z pięknej pogody był też czas na chwilę relaksu nad pięknym Bałtykiem.
W Łazach spędziliśmy cudowne chwile i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.
Autor:
Marcin Lutz
W tym roku po długiej przerwie spowodowanej pandemią Koronawirusa udało nam się wraz z instruktorami i kolegami oraz koleżankami pojechać na wycieczkę do Sielpi.
Nasza wyprawa odbyła się dniach 30.08-02.09.2021r
W dniu wyjazdu, po drodze mieliśmy okazje zwiedzić zabytkowy zakład hutniczy w Maleńcu. Obejrzeliśmy cały ten kompleks muzealny między innymi: widzieliśmy jak uruchamiane jest koło wodne, zapoznaliśmy się z cyklem wyrobu gwoździ, podków, zalewania cyny w różne formy. W sklepiku mogliśmy zakupić na pamiątkę różne wyroby z metalu. Pod koniec wizyty oglądaliśmy pokaz strzelniczy z małej armaty.
Drugiego dnia wycieczki już na terenie Ośrodka Wypoczynkowego "Łucznik" w Sielpi, nie długo po śniadaniu braliśmy udział w aerobiku z Panią trenerką. Następnie odbyliśmy spacer wokół ośrodka oraz miejscowego zalewu.
Po obiedzie spotkaliśmy się akordeonistą, z którym mieliśmy okazje pośpiewać różnie przyśpiewki biesiadnie. Pod koniec dnia była możliwość własnoręcznego wyrobu z różnych rzeczy z gliny. Zajęcia te prowadził instruktor z miejscowego domu kultury. Dzień zakończyliśmy dyskoteką z grillem pod gołym niebem.
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od spaceru po lesie, przy okazji zbieraliśmy grzyby i relaksowaliśmy na świeżym powietrzu. Po południu braliśmy udział w warsztatach malowania herbów według własnego pomysłu i zapoznaliśmy z ich historią i tradycją. Na koniec dnia odbyła się dyskoteka z DJ.
W dniu wyjazdu w drodze powrotnej zwiedziliśmy muzeum motoryzacji PRL, którym były różne pojazdy np. auta, motocykle, rowery itp.
Bardzo podobała nam się ta wycieczka i mamy nadzieję, że w następnym roku też będziemy mogli gdzieś wyjechać.
Autorzy:
Marcin Lutz
Marcin Bartnik
Uczestnicy naszego Warsztatu wzięli udział w miejskim konkursie fotograficznym "Zielony Bełchatów - naturalnie"
Nasz uczestnik z Pracowni Fotograficznej Błażej Chodak zajął II MIEJSCE!!!
Pozostała dwójka Marcin Lutz i Paweł Zakrajda otrzymali nagrody za udział.
Więcej informacji znajdziecie tutaj.
Zapraszamy serdecznie na stoisko NR3 do zakupu rękodzieła wykonanego przez uczestników naszego Warsztatu.
W dniu 17 sierpnia 2021 r. Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie zorganizował nam wyjazd do Gospodarstwa Agroturystycznego "Kardynał" Grobla w Klukach.
Gospodarstwo to położone jest w bardzo ładnej scenerii lasów i sztucznych stawów. Zapewnia ono również wiele atrakcji takich jak: grill, mini zoo, plaża, plac zabaw, ale przede wszystkim kontakt z przyrodą.
W czasie naszej wycieczki zwiedziliśmy cały ośrodek, a na koniec zjedliśmy przygotowany przez obsługę posiłek.
Autor:
Marcin Lutz
Zajęcia na basenie dla osób niepełnosprawnych!!!
Tym razem z terapeutami rowerami wybraliśmy się do Gospodarstwa Agroturystycznego "KARDYNAŁ" w Klukach.
Autor:
Marcin Lutz
Uczestnicy naszego Warsztatu również brali udział w szczepieniach przeciw Covid-19.
Autor:
Marcin Lutz
Instruktorzy z naszego Warsztatu zorganizowali dla uczestników potrafiących jeździć na rowerach wycieczkę rowerową do Ośrodka Sportu i Rekreacji WAWRZKOWIZNA.
Zabawa była przednia, tym bardziej, że na miejscu instruktorzy pokazywali nam i uczyli jak łowić ryby na wędkę.
Autor:
Marcin Lutz
Razem z instruktorami wybraliśmy się na wystawę zdjęć "Mali giganci - dzicy zapylacze w miastach" do Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie. Dziękujemy serdecznie pani Martynie Guderskiej za bardzo interesujące omówienie wystawy.
Autor:
Marcin Lutz
Z okazji Dnia Dziecka Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie zorganizował wyjście do restauracji KUBUŚ.
Autor:
Marcin Lutz
Nareszcie po długiej przerwie mogliśmy wybrać się wspólnie z terapeutami do pizzerii Mamma Mia na pizzę.
Autor:
Marcin Lutz
Uczestnicy naszego Warsztatu wraz z terapeutami zorganizowali zbiórkę karmy dla zwierząt i 19 maja 2021 r. w Dzień Dobrych Uczynków zawieźli zebraną karmę do Bełchatowskiego Schroniska dla bezdomnych zwierząt.
Autor:
Marcin Lutz
Tradycji musiało się stać za dość i również w tym roku uczestnicy WTZ Bełchatów przygotowywali kartki dla swoich mam, z okazji ich święta.
Autor:
Marcin Lutz
Mimo trudnej sytuacji z powodu pandemii koronawirusa chłopcy z Warsztatu nie zapomnieli o Dniu Kobiet i wręczyli swoim koleżankom oraz Paniom terapeutkom słodkości z okazji tego święta.
Autor:
Marcin Lutz
Miesiąc luty kojarzy nam się z Dniem Zakochanych czyli Walentynkami. Oczywiście i w tym roku w naszym Warsztacie obchodzone było to święto.
Z tego powodu uczestnicy naszego WTZ-u przygotowywali różnymi technikami plastycznymi kartki walentynkowe dla swoich kolegów i koleżanek, a nawet instruktorów.
Gotowe walentynki wrzucali do specjalnej skrzynki, która została zapieczętowana.
Uroczyste otwarcie skrzynki odbyło się w dniach 12 i 15 lutego kiedy to walentynki zostały wręczone adresatom.
Autor:
Marcin Lutz
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie jako Realizator programu "Aktywny Samorząd" dla powiatu bełchatowskiego, informuje o kolejnej edycji pilotażowego programu finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w roku 2021.
Szczegóły tegorocznej edycji Aktywnego Samorządu znajdziecie państwo tutaj.
W dniach 26 i 27 stycznia 2021 roku TPD Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie zorganizował dla nas wyjazd do Zagrody Napoleońskiej w Napoleonowie na Kulig. Niestety z powodu małej ilości śniegu nie mogliśmy jeździć saniami, ale właściciele Zagrody przewieźli nas wozami, które ciągnęły konie.
Po przejażdżce mogliśmy skorzystać z ciepłej herbaty, a na posiłek została zaserwowana gorąca zupa i piekliśmy nad ogniskiem kiełbaski.
Na terenie Zagrody Napoleońskiej oprócz koni hodowane są inne zwierzęta takie jak: byki, osły i muły.
Zabawa była przednia i mamy nadzieję, że pandemia wkrótce zakończy się i będziemy mogli uczestniczyć w innych wycieczkach.
Podczas wyjazdu przestrzegane były zasady reżimu sanitarnego związanego z pandemią Koronawirusa.
Autor:
Marcin Lutz
Osoby niepełnosprawne mogą składać wnioski na różne dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie wychodząc z domu poprzez System Obsługi Wsparcia finansowego ze środków PFRON. Jednym z warunków jest posiadanie profilu zaufanego osoby niepełnosprawnej. Jednak od 18 stycznia 2021 roku można nie wychodząc z domu założyć sobie Tymczasowy Profil Zaufany, który ważny będzie przez 3 miesiące. Szczegóły odnośnie całej procedury zakładania Tymczasowego Profilu Zaufanego znajdziecie Państwo na stronie PFRON pod tym linkiem: Tymczasowy Profil Zaufany.
Jak co roku okres przed Bożym Narodzeniem na pracowniach naszego Warsztatu to czas ogromnej pracy uczestników wraz z instruktorami przy tworzeniu ozdób, kartek, stroików, ciasteczek i wszelkich wyrobów bożonarodzeniowych.
W tym roku przez pandemię koronawirusa prace były utrudnione, ale oczywiście daliśmy radę. Oto kilka przykładowych efektów naszych prac.
Autor:
Małgorzata Dytrych
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przedłużył realizację programu "Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi". Wydłużono do dnia 16 listopada 2020 r. termin składania wniosków przez osoby niepełnosprawne do realizatorów programu o dofinasowanie w ramach modułu III. Wydłużono okres na jaki może zostać przyznane świadczenie do maksymalnie 5 miesięcy (dotychczas nie mógł być dłuższy niż 3 miesiące).
W ramach ogólnopolskiego konkursu plastycznego "PSIAKI, KOCIAKI I INNE ZWIERZAKI" Mariusz Ściegienka zdobył I miejsce, a Sylwia Mroczek zdobyła wyróżnienie!
Gratulacje!!!
Autor:
Marcin Lutz
Na wystawie w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie prezentowane były również prace uczestników TPD/O Pow.
Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bełchatowie.
Autor:
Marcin Lutz
Jesień to najlepsza pora na wybranie się do lasu. Oprócz podziwiana pięknych barw drzew i krzewów można też znaleźć grzyby.
Oczywiście i w tym roku instruktorzy z naszego Warsztatu zabrali nas do lasu na spacer, a także na grzybobranie.
Oto efekty naszej wycieczki.
podopieczni WTZ uczestniczyli w zajęciach, dzięki którym dowiedzieli się jak wygląda życie osób niewidomych i niedowidzących i w jaki sposób można takim osobom pomóc.
Obejrzeli edukacyjne filmy instruktażowe, a dzięki specjalnym okularom mogli zobaczyć jak ciężko się takim osobom poruszać.
"Dobrze widzi się tylko sercem..." - Antoine de Saint-Exupéry
Witam Was i proponuję wykonanie prostego deseru. :)
Potrzebne będą: płatki kukurydziane, czekolada i papierowe papilotki (takie jak do babeczek). Przepis pochodzi z książki "Imprezowe bufety".
Do rozpuszczenia czekolady w kąpieli wodnej potrzebne będą dwa naczynia - większe z wrzącą wodą (ale w takiej ilości aby nie dotykała naczynia mniejszego), w którym umieszczamy pokruszoną czekoladę. W ten sposób zapobiegamy zagotowaniu czekolady bądź jej przypaleniu. Czekoladę rozpuszczamy na małym ogniu aż się roztopi. Mieszamy dopiero, gdy jest płynna, bo wcześniej może się rozwarstwić.
Z niecierpliwością czekam na fotografie Waszych deserów i życzę smacznego !
Zdjęcia prześlijcie na adres mailowy naszego Warsztatu: wtzbelchatow02@wp.pl
Barbara Kijanowicz
Witajcie
Wakacje tuż tuż - w ramach zajęć zdalnych Pracowni Komputerowej proszę wykonajcie w programie Microsoft Paint rysunek swoich Wymarzonych wakacji.
Gotowe prace prześlijcie na adres mailowy naszego Warsztatu: wtzbelchatow02@wp.pl
Nadesłane rysunki znajdują się w Galerii Pracowni Komputerowej - wymarzone wakacje.
Życzę miłej i twórczej pracy oraz wspaniałych wakacji!!!
Krzysztof Brezyna
Już za kilka dni zaczyna się kolejna pora roku - LATO
Łąki teraz mienią się kolorami, są pełne kolorowych kwiatów: maków, chabrów, żółcieni, jaskrów i innych barwnych roślin.
Propozycja dla Was to sfotografowanie takich właśnie kwiatów i przesłanie zdjęć na maila: wtzbelchatow02@wp.pl.
Czekam na Wasze propozycje!
Nadesłane fotografie znajdziecie w Galerii Pracowni Fotograficznej - łąki.
Pozdrawiam Monika Ligocka :)
Kochani uczestnicy!
Jak dobrze wiecie, dbanie o naszą planetę jest bardzo ważne. Dlatego należy segregować śmieci i odpady ekologiczne, których niestety produkujemy bardzo dużo.
Pokażcie jak Wy dbacie o środowisko. Prześlijcie zdjęcia na adres mailowy wtzbelchatow02@wp.pl jak należny prawidłowo segregować odpady.
Efekty segregacji uczestników Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej można zobaczyć w Galerii Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej - segregacja odpadów.
Pozdrawiam, Katarzyna Leder.
Dziś przypomnimy sobie nazwy kolorów i jakie kolory powstają z ich połączenia. Na kole barw mamy kolory podstawowe: żółty, czerwony oraz niebieski i kolory pochodne powstałe z ich zmieszania: fioletowy, zielony i pomarańczowy. Poszukajcie wokół siebie przedmiotów, które mają barwy podstawowe i pochodne i utwórzcie z nich koło barw. Mogą to być np. owoce, warzywa, ubrania, kwiaty, przedmioty codziennego użytku.
Co to jest koło barw i do czego służy. Jaki wpływ mają kolory na nasze zdrowie i samopoczucie, a także jak dobrze dobierać kolory ubrań, aby do siebie pasowały. Możecie poczytać na poniższych stronach:
Gotową prace należy sfotografować. Zdjęcie z opisem zadania - wysyłamy na adres majlowy WTZ: wtzbelchatow02@wp.pl (w tytule widomości: pracownia plastyczna).
Życzę wszystkim udanej zabawy z kolorami i dużo ciepłych barw podczas zbliżających się wakacji.
Witajcie
Czas poćwiczyć myślenie i pomysłowość. Wykorzystując wyuczone umiejętności z Pracowni Komputerowej zachęcam uczestników naszego Warsztatu do wykonania krzyżówki własnego pomysłu.
Potrzebną do tego tabelkę przygotowaną w programie OpenOffice Writer oraz Microsoft Word znajdziecie poniżej (w zależności jaki program posiadacie na swoim komputerze):
OpenOffice Writer: krzyżówka;
Microsoft Word: krzyżówka;
Krzyżówkę możecie stworzyć na dwa sposoby:
Oczywiście po zakończonej pracy gotową krzyżówkę wraz z pytaniami zapiszcie w pliku .odt lub .doc i prześlijcie na adres mailowy naszego Warsztatu: wtzbelchatow02@wp.pl
Nadesłane krzyżówki znajdują się w Galerii Pracowni Komputerowej - Krzyżówki.
Życzę miłej i twórczej pracy!!!
Krzysztof Brezyna
Efekty pracy uczestników Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej można zobaczyć w Galerii Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej - zdalne nr 7.
Dzień dobry młodzieży
Dzisiaj wrzucam dla Was film z ćwiczeniami pomagającymi uporać się z bólem dolnego odcinka kręgosłupa spowodowanym najczęściej pozycją siedzącą.
Jak wiemy w czasie kwarantanny częściej zmuszeni jesteśmy do korzystania z tej właśnie pozycji, a więc jeśli jeszcze kogoś nie boli nie znaczy, że nie zacznie w najbliższym czasie. Zachęcam do skorzystania, ćwiczenia nie są trudne i trwają zaledwie kilkanaście minut. Większość z Was miała już okazję ćwiczyć je u mnie na zajęciach, także nie powinny sprawić nikomu kłopotu.
Na załączonym filmie kilka ćwiczeń - Rwa kulszowa.
Pozdrawiam Was serdecznie i do zobaczenia
Witam wszystkich,
myślicie, że sznurowanie butów jest trudne i nudne? nie prawda!
Obejrzyjcie filmik ,a zobaczycie jak ciekawie można zasznurować buty: rożne sposoby sznurowania.
Spróbujcie pobawić się sznurowadłami, a efektami podzielcie się ze wszystkimi.
Gotową pracę należy sfotografować i przesłać na adres mailowy WTZ: wtzbelchatow02@wp.pl.
Pozdrawiam wszystkich :) - Magda Woźniak.
Na co dzień nie zwracamy na nie uwagi, choć pełnią bardzo ważną rolę w naszym otoczeniu.
Towarzyszą nam od zawsze, chociaż zwykle nie dostrzegamy ich cichej obecności.
O czym mowa? DRZEWA!!!
Są wszędzie. Iglaste, liściaste, czy owocowe. Rosną w lasach, parkach, sadach, ogródkach przydomowych. Przybierają różne kształty i kolory.
Zróbcie ciekawe zdjęcia drzew w Waszej okolicy i prześlijcie na adres mailowy wtzbelchatow02@wp.pl.
Czekam na Wasze propozycje!
Nadesłane fotografie znajdziecie w Galerii Pracowni Fotograficznej - drzewa.
Pozdrawiam Monika Ligocka ;)
Drodzy uczestnicy!
W ramach kolejnej pracy wykonajcie kolorowe kompozycje metodą "na płasko" z różnorodnych kwiatów i ziół.
Swoje wyroby sfotografujcie i prześlijcie na adres mailowy wtzbelchatow02@wp.pl.
Efekty pracy uczestników Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej można zobaczyć w Galerii Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej - kompozycje na płasko.
Pozdrawiam Kasia Leder
Witajcie,
w nadchodzącym tygodniu chciałabym Was zachęcić do zwrócenia uwagi na dekorację stołu, którą trzeba dostosować do różnych okazji i uroczystości.
Ładnie, estetycznie nakryty stół, czysty obrus, ładne naczynia i sztućce, pięknie złożone i dopasowane kolorystycznie serwetki, tworzą miłą i niepowtarzalną atmosferę. Są przejawem szacunku dla gości, a wszystkich i gospodarzy i gości wprawiają w dobry nastrój. Proponuję naukę składania serwetek. Nie jest to umiejętność zbyt trudna mimo, że na pierwszy rzut oka tak wygląda. Zacznijcie od serwetek papierowych o wymiarach 40x40 cm (są to zwykle spotykane w sklepach serwetki z wzorkami lub jednokolorowe), ale można też używać z materiału bawełniane lub lniane (bardziej eleganckie). Najważniejsze żeby materiał dał się łatwo składać.
Na fotografiach przesyłam Wam kilka propozycji z krótkim instruktażem, które pochodzą z książki pt. "Serwetki i serwetniki" autorstwa J.Tołłoczko i P. Syndomana.
Choinka:
instrukcja wykonania,
gotowa choinka
Lilia:
instrukcja wykonania,
gotowa lilia
Lilia wodna:
instrukcja wykonania,
gotowa lilia wodna
Ogień:
instrukcja wykonania,
gotowy ogień
Tulipan:
instrukcja wykonania,
gotowy tulipan
Wachlarz:
instrukcja wykonania,
gotowy wachlarz
Spróbujcie proszę i koniecznie pochwalcie się efektami.
Życzę powodzenia :) - Barbara Kijanowicz
Słoneczna pogoda zachęca do wyjścia na spacer: na łąkę, do parku czy do lasu. Wszystko kwitnie. Zobaczcie ile kolorów jest wokół nas. Tym razem Waszą pracą będzie kolorowa łąka z kwiatami. Możecie ją namalować farbami, kredkami, pastelami lub wykleić z kolorowego papieru. Życzę powodzenia i dobrej zabawy przy tworzeniu.
Na załączonym filmie zobaczcie jak szybko namalować farbami wodnymi łąkę z makami - "Energetyczne maki".
Gotową prace należy sfotografować. Zdjęcie z opisem zadania - wysyłamy na adres majlowy WTZ: wtzbelchatow02@wp.pl (w tytule widomości: pracownia plastyczna).
Prace uczestników zostaną umieszczone w Galerii Pracowni Plastycznej - Łąką.
-->Efekty pracy uczestników Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej można zobaczyć w Galerii Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej - zdalne nr 5.
Tym razem film - "Barwy wspomnień". To film dla każdego. Film o sztuce, przyjaźni, miłości, marzeniach i dążeniu do celu. Każdy z nas jest po części artystą. A nasze życie jest sztuką - obrazem, który codziennie malujemy. I tylko od nas zależy jakimi barwami je udekorujemy. Choć to trudna droga, to jednak kolorowa i pełna magii. Wystarczy tylko nauczyć się patrzeć. Obejrzyj film, a później zacznij tworzyć.
Opis filmu: Młody i utalentowany student sztuki John Talia (Trevor Morgan) zaprzyjaźnia się z niegdyś znanym i genialnym malarzem, a teraz podstarzałym alkoholikiem Nicoli Seroffem (Armin Mueller-Stahl). Dla osiemnastolatka jest to doskonała okazja by nauczyć się od mistrza najwięcej jak to możliwe. Starzec, dla którego życie nie było łaskawe, nie jest z początku chętny do współpracy, jednak z upływem czasu nastolatek przywraca mu chęć i radość życia. Oboje uczą się od siebie innego sposobu patrzenia na świat: Seroff - oczyma pełnymi niewinności i wiary, John - spojrzenia przez pryzmat wieloletnich, czasem przykrych doświadczeń. Historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.
Film (brak 5 minut końcówki) można obejrzeć pod tym o to linkiem - "Barwy wspomnień", lecz jeśli ktoś jest bardzo ciekawy zakończenia to na Youtubie może go obejrzeć w wersji angielskiej pod tytułem "Local Color".
Drodzy uczestnicy!
Z okazji zbliżającego się Dnia Matki mam dla Was propozycję. Jeżeli macie możliwość skomponujcie kolorowe bukiety do wazonu z kwiatów polnych, ogrodowych i ziół.
Zróbcie fotki, pochwalcie się Waszymi kompozycjami, prześlijcie zdjęcia na e-mail naszego Warsztatu wtzbelchatow02@wp.pl
Gotowe bukiety oczywiście dajcie swoim kochanym mamom w dniu ich święta.
Z niecierpliwością czekam na Wasze kreatywne i twórcze pomysły!
Pozdrawiam serdecznie Kasia Leder
Fotografie bukietów znajdziecie w Galerii Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej - Dzień Mamy.
Nasze kolejne zadanie to praca przestrzenna. Spróbujemy zrobić rzeźbę. A do jej wykonania potrzebne będą nam chrupki kukurydziane. Wystarczy chrupki zlepić wodą i gotowe. Zróbcie z nich ludziki, domki, kwiaty, zwierzęta lub cokolwiek przyjdzie Wam do głowy.
W załączonym filmiku zobaczycie jak zrobić smacznego pająka - pająk.
Później swoje chrupkowe dzieła możecie zjeść. Życzę miłej i twórczej pracy.
Gotową prace należy sfotografować. Zdjęcie z opisem zadania - wysyłamy na adres majlowy WTZ: wtzbelchatow02@wp.pl (w tytule widomości: pracownia plastyczna).
Prace uczestników zostaną umieszczone w Galerii Pracowni Plastycznej - Chrupkowe rzeżby.
Kochani :)
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki i w związku z tym pięknym świętem mam dla Was propozycje wykonania bardzo prostej laurki.
Materiały jakie są potrzebne to: rolka po papierze toaletowym, farby plakatowe, patyczek, guzik, klej i karton :).
Oczywiście możecie użyć materiałów jakie macie w domu.
Dla ułatwienia dołączam filmik.
Gotową pracę należy sfotografować i przesłać na adres mailowy WTZ: wtzbelchatow02@wp.pl.
Prace uczestników zostaną umieszczone w Galerii Pracowni Makramy i Tkactwa - kartka na Dzień Mamy.
Z pozdrowieniami dla Was wszystkich i waszych Mam - Magda Woźniak.
Witam Was serdecznie.
Myślę, że nie raz słyszeliście o zasadach zdrowego odżywiania i tzw piramidzie żywieniowej. Ponieważ jest to klucz do zachowania zdrowia, wzmocnienia odporności i dobrego samopoczucia. Wysyłam Wam dziś Kochani garść informacji na wymienione przeze mnie tematy, abyście mogli je sobie przypomnieć, a niektórzy zapoznać się z nimi i oczywiście zastosować.
Piramida żywieniowa to graficzny schemat, który w prosty i (mam nadzieję) czytelny sposób ma pomóc w podejmowaniu decyzji, jak się odżywiać. Co ważne - zalecenia te dotyczą tylko osób zdrowych, które nie muszą stosować specjalnych diet ze względu na stan zdrowia.
Najniższy poziom piramidy zajmuje aktywność fizyczna, co oznacza, że ruchu powinno być w naszym życiu najwięcej. Może to być spacer, jazda na rowerze, gra w piłkę itp. i chociaż 30-40 minut dziennie.
Poniżej schemat piramidy.
Oto jeszcze 10 zasad zdrowego odżywiania, a gdybyście mieli ochotę na więcej informacji to tutaj je znajdziecie.
Z życzeniami zdrowia - Barbara Kijanowicz
Mapa marzeń to kolaż z powycinanych z pism i gazet ilustracji, tytułów, rysunków, które w symboliczny sposób przedstawiają to o czym marzysz i pomaga spełnić nasze marzenia. Pozwala nam także znaleźć drogę do nas samych, oswoić lęki i nabrać pewności siebie, bo to, czego pragniemy zwykle jest w naszym zasięgu, ale nie wiemy, jak po to skutecznie sięgnąć.
Potrzebne materiały: Kartka A4 (jeśli masz więcej zdjęć może być większa), nożyczki, klej lub taśma klejąca i dużo kolorowych gazet.
Jak wykonać: Poszukaj zdjęć czy napisów tego o czym marzysz. Powycinaj to, co ci się podoba i co chcesz mieć. Przyklej wszystkie wycięte elementy na kartkę. Stwórz kolorowy kolaż.
Więcej informacji czym jest mapa marzeń znajdziecie tutaj.
Wykonaną mapę powieś w widocznym miejscu, by przypominała Ci, jaką umowę dotyczącą Twoich marzeń właśnie ze sobą zawarłeś.
Gotową prace należy sfotografować. Zdjęcie z opisem zadania - wysyłamy na adres majlowy WTZ: wtzbelchatow02@wp.pl (w tytule widomości: pracownia plastyczna).
Prace uczestników zostaną umieszczone w Galerii Pracowni Plastycznej - mapa marzeń.
Efekty pracy uczestników Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej można zobaczyć w Galerii Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej - zdalne nr 3.
Pokażcie, że jesteście przyjaciółmi zwierząt!
Aparaty fotograficzne i telefony komórkowe w dłoń!
Sfotografujcie zwierzęta na łonie natury (także ptaki, węże, owady i inne żyjątka!) lub pochwalcie się swoimi psami, kotami, rybkami itp.
Przysyłajcie fotki na maila wtzbelchatow02@wp.pl.
Czekam na opisy i zdjęcia z Waszymi pupilami i nie tylko.
Nadesłane fotografie znajdziecie w Galerii Pracowni Fotograficznej - zwierzęta.
A tu kilka rad profesjonalisty: Jak fotografować zwierzęta?
Pozdrawiam Monika Ligocka
Hej kochani :)
Wiosna w pełni a za oknami "zimna Zośka".
Mam propozycje na te chłodniejsze dni!
Z guzików, sznurka, sznurowadeł i tego co znajdziecie w szufladach stwórzcie wiosnę na kartonie.
Mogą być motywy roślinne, owady a może jakiś pejzaż?
Życzę miłej i kreatywnej pracy.
Gotową pracę należy sfotografować i przesłać na adres mailowy WTZ: wtzbelchatow02@wp.pl.
Prace uczestników zostaną umieszczone w Galerii Pracowni Makramy i Tkactwa - wiosenne inspiracje.
Pozdrawiam Magda Woźniak.
Składamy origami
5 kwietnia w Japonii obchodzony jest Dzień Dziecka - Kodomo no Hi. Dawniej to święto było znane pod nazwą Tango no Sekku Dzień Chłopaka (którego symbolem był karp) lub Shobu no Sekku - Festiwal Irysów. We współczesnej Japonii w tym dniu w domach można zobaczyć dekoracje z samurajskich hełmów, kompozycje (ikebany) z irysów czy papierowe karpie powiewające na wietrze.
Spróbujmy zrobić którąś z tych rzeczy (hełm, karp, irys) z papieru metodą origami.
Co nam będzie potrzebne: papier (kolorowy lub biały) może być wycinankowy lub zwykły ksero. Wycinamy kwadrat. I składamy. Jeśli składanie będzie zbyt trudne, narysuj rybę, czapkę i kwiatka.
Instrukcję składania znajdziecie w poniższych linkach w filmach na YouTube:
Szablony:
Gotową prace należy sfotografować. Zdjęcie z opisem zadania - wysyłamy na adres majlowy WTZ: wtzbelchatow02@wp.pl (w tytule widomości: pracownia plastyczna).
Prace uczestników zostaną umieszczone w Galerii Pracowni Plastycznej - origami.
Dziś zapraszam na relaksację przy instrumencie. Tak brzmi Fletnia pana.
Pozdrawiam Halina Kalisz
Uczestnicy Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej będą na bieżąco dzielić się z nami efektami swojej pracy i fotografie umieszczane będą w Galerii Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej - zdalne nr 2.
Witam z Pracowni Gospodarstwa Domowego
Proszę Was, abyście w ramach pracy zdalnej nadsyłali zdjęcia czynności, wykonywanych przez Was w Waszych gospodarstwach domowych na maila: wtzbelchatow02@wp.pl
Może to być sprzątanie mieszkania, porządkowanie rzeczy, prasowanie, pieczenie, smażenie, przygotowywanie sałatek, deserów itp.
Może zamieścicie też przepisy na Wasze ulubione lub popisowe potrawy, zachęcając w ten sposób innych do ich wypróbowania?
Za te już otrzymane przeze mnie dziękuję i proszę o jeszcze:)
Zdjęcia czynności domowych możecie zobaczyć w Galerii Pracowni Gospodarstwa Domowego - prace w domu.
Z pozdrowieniami Barbara Kijanowicz
W związku ze zbliżającym się Dniem Mamy, uczestnicy Pracowni Komputerowej, a także pozostali chętni uczestnicy naszych Warsztatów mają możliwość pochwalić się swoimi umiejętnościami pracy w edytorze tekstów i przygotować kilka wzorów kartek okolicznościowych z okazji tego święta.
Kartki proszę przygotować w edytorze tekstów OpenOffice Writer lub Microsoft Word wykorzystując dostępne narzędzia tych programów, a przede wszystkim umiejętności wyuczone do tej pory podczas zajęć w Pracowni Komputerowej. Proszę stwórzcie kartki pionowe i poziome, a potrzebne szablony znajdziecie poniżej (w zależności jaki program posiadacie na swoim komputerze):
OpenOffice Writer: kartka pozioma; kartka pionowa;
Microsoft Word: kartka pozioma; kartka pionowa;
Życzę kreatywnej zabawy i czekam na maile z waszymi pracami - Krzysztof Brezyna
Nadesłane prace znajdują się w Galerii Pracowni Komputerowej - Dzień Mamy.
Mamy wiosnę, w ogrodzie na pewno znajdzie się kilka rzeczy z drewna które potrzebują renowacji (drewniany stolik, doniczki,dekoracje ogrodowe, płot), podarujmy im nowe życie, wystarczy oczyścić drewniany mebel ogrodowy papierem ściernym i pomalować go impregnatem do drewna, praca naprawdę przyjemna i odstresowująca.
Jeżeli ktoś ma możliwość i chęci to polecam! Przesyłajcie zdjęcia waszych ogrodowych reanimacji.
Nadesłane zdjęcia znajdziecie w Galerii Pracowni Stolarskiej - Renowacje.
Pozdrawiam, Fabian Dziedzic :)
W ramach zdalnej pracy kolejny temat to - SELFIE!!!
Właściwie to po co ludzie robią sobie selfie?
Żyjemy w świecie mediów społecznościowych, gdzie każdy chce pochwalić się praktycznie wszystkim. Nową fryzurą, osiągnięciami, codziennymi zajęciami, wyjazdami czy nawet pysznym posiłkiem lub deserem. W wirtualnym świecie liczy się image, jaki tworzą sobie ludzie, by być bardziej widocznym i wzmacniać swój brand, czyli tworzyć coś w rodzaju własnej marki manipulując swoim wizerunkiem.
Nazwa selfie pochodzi z języka angielskiego od słów self photography, czyli fotografia autoportretowa.
Zdjęcia wykonywane są przede wszystkim telefonem.
Obecnie nowym trendem jest selfie z patyczka, które powiększa ukazywaną perspektywę i pozwala objąć więcej idealnego świata.
Róbcie ciekawe selfie i wyślijcie na maila wtzbelchatow02@wp.pl.
Czekam na super fotki! Miło będzie zobaczyć wasze buźki!:)
Nadesłane fotografie znajdziecie w Galerii Pracowni Fotograficznej - selfie.
Ps. Może Wam się przyda: Jak zrobić dobre selfie?
Pozdrawiam, Monika Ligocka
Wierząc w kreatywność i pomysłowość uczestników naszego Warsztatu zaproponowałam, aby ze skarbów znalezionych w domowych zakamarkach czyli materiałów krawieckich, pasmanteryjnych, guzików, włoczki, sznurka, itp. stworzyli to co im przyjdzie do głowy.
Gotową pracę należy sfotografować i przesłać na adres mailowy WTZ: wtzbelchatow02@wp.pl.
Prace uczestników zostaną umieszczone w Galerii Pracowni Makramy i Tkactwa - zajęcia zdalne.
Pozdrawiam Magda Woźniak.
AUTOPORTRET NA TALERZU
W długi majowy weekend przenosimy naszą pracownię plastyczną do kuchni. Tam stworzymy nasze pyszne i kolorowe autoportrety.
Autoportret to portret samego siebie. Może być realistyczny albo abstrakcyjny. My zrobimy wesoły i smaczny. Popatrzcie na obraz Vertumnus bóg pór roku Giuseppe Arcimboldiego włoskiego malarza okresu manieryzmu z końca XVI wieku. Artysta namalował ten portret komponując go z warzyw i owoców. My stworzymy swoje portrety podobnie, ale na talerzu.
Co nam będzie potrzebne: duży płaski talerz, nóż i deska do krojenia, lusterko, warzywa i owoce, możesz dodać żółty ser czy jajka, wyobraźnia i dobry humor.
Jak wykonać: popatrz w lustro; wyobraź sobie z jakich warzyw i owoców chciałbyś / chciałabyś mieć swój portret; wykorzystaj dostępne Ci materiały w kuchni i do dzieła.
Gotową pracę należy sfotografować. Zdjęcie z opisem zadania - wysyłamy na adres mailowy WTZ: wtzbelchatow02@wp.pl.
Prace uczestników zostaną umieszczone w Galerii Pracowni Plastycznej - autoportret na talerzu.
Po skończonej pracy posprzątaj a gotowy obraz możesz zjeść. Życzę miłej pracy i smacznego delektowania się swoim obrazem.
Drodzy uczestnicy
Proszę wysłuchać utworu Adama Sztaby orkiestra online ,,Co mi panie dasz".
Życzę dobrego odbioru!!!
Halina Kalisz
Zajęcia zdalne w domu z pracownią stolarską!!!
Nasi się nie nudzą !
Zdjęcia prac można obejrzeć w Galerii Pracowni Stolarskiej.
Zdrówka życzę ... Fabian
W ramach zajęć zdalnych Monika Karolczyk proponuje Wam wykonanie prostej sałatki z kilku składników: szynki konserwowej, świeżego ogórka, kukurydzy, makaronu (mogą być kokardki lub inny tego typu). Do tego przyprawy: sól i pieprz oraz majonez. Smacznego!!!
Przysyłajcie zdjęcia swoich sałatek na mail Warsztatowy, a obejrzeć je będziecie mogli w Galerii Pracowni Gospodarstwa Domowego - sałatki.
Pozdrawiam, Barbara Kijanowicz
W ramach zajęć zdalnych Uczestnicy Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej mieli do wykonania nastepujące zadania:
Uczestnicy Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej będą na bieżąco dzielić się z nami efektami swojej pracy i fotografie umieszczane będą w Galerii Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej - zadanie 1.
Życzymy im powodzenia!
Uczestnicy z Pracowni Komputerowej mieli za zadanie wykonać wiosenny rysunek w programie Microsoft Paint lub Microsoft Paint3D wykorzystując dostępne narzędzia tych programów i zaprezentować swoje umiejętności pracy w tych programach.
Nadesłane prace znajdują się w Galerii Pracowni Komputerowej - Wiosna.
Z pozdrowieniami instruktor terapii - Krzysztof Brezyna
Witam Was wszystkich, Pracownia Gospodarstwa Domowego zaprasza do obejrzenia "smakowitej" rewii mody.
Dziewczyny, którą kreację wybieracie? A może same coś zaprojektujecie po obejrzeniu filmiku? Zdjęcia prześlijcie proszę na adres mailowy WTZ: wtzbelchatow02@wp.pl
Nadesłane prace znajdują się w Galerii Pracowni Gospodarstwa Domowego - Pyszna moda.
Pozdrawiam, Barbara Kijanowicz :)
Czołem młodzieży. W związku z zaistniałą sytuacją nie możemy spotykać się na wspólne ćwiczenia ale mam nadzieję, że nie daliście się usadowić na kanapie na stałe. Zachęcam Was do ćwiczeń w domu i w tym celu przesyłam Wam dwa filmiki instruktażowe.
Pierwszy jest z przymrużeniem oka ale jakże ważny by rozgrzać ciało w przyjemny i zabawny sposób. Żeby wykonać te rozgrzewkę potrzebujecie odrobiny chęci i uśmiechu na twarzy.
Gdy już się rozgrzejecie zachęcam do dalszych ćwiczeń, do których będzie potrzebna mata bądź dywan oraz piłka( piłkę można zastąpić balonem bądź innym lekkim okrągłym przedmiotem). Jeśli ktoś nie posiada piłki można wykonywać te ćwiczenia bez piłki.
Strzelajcie fotki jak ćwiczycie i wysyłajcie na mail Warsztatowy wtzbelchatow02@wp.pl
Nadesłane fotografie znajdziecie w Galerii Pracowni Rehabilitacji Ruchowej.
Niech zdrowie będzie z Wami i do zobaczenia mam nadzieje już niebawem. Kamil Kwiatkowski
Kochani!
Mamy cudowną wiosnę, wszystko pięknie kwitnie. Z tej okazji w ramach zdalnej pracy uczestnicy pracowni fotograficznej mają do wykonania pracę: FOTOGRAFIA WIOSENNA. Niektórzy już podzielili się zdjęciami, które wykonali :). A może ktoś jeszcze ma jakieś ciekawe zdjęcia wiosny? Zapraszam naszych uczestników do wysyłania zdjęć wiosny na naszego maila: wtzbelchatow02@wp.pl !!!
Nadesłane fotografie znajdziecie w Galerii Pracowni Fotograficznej - wiosna.
Pozdrawiam Was cieplutko! Instruktor terapii- Monika Ligocka.
WIDOK ZA OKNEM
W związku z panującymi ograniczeniami dotyczącymi epidemii koronawirusa i pozostawaniem w domu, zapraszamy naszych uczestników do aktywności twórczej i podzielenia się z nami swoimi widokami z okna.
Narysuj lub namaluj to, co widzisz przez okno z miejsca swojego zamieszkania domy, drzewa, ulice, samochody, niebo, chmury, las, łąkę, ludzi, zwierzęta. Niech praca będzie radosna i kolorowa. Technika wykonania dowolna: np. kredkami, pastelami, mazakami, farbami Format pracy A4 lub A3.
Gotową prace należy sfotografować lub zeskanować. Zdjęcie lub skan wysyłamy na adres poczty pana Mariusza: czarek-art@wp.pl do 10.05.2020 r.
Prace uczestników zostaną umieszczone w Galerii Pracowni Plastycznej zadanie 1.
Życzymy bujnej wyobraźni i kreatywnej pracy.
Powiat Bełchatowski przystąpił do programu "Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji
kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi", uruchomionego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Realizatorem programu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie. Jaką pomoc może otrzymać osoba niepełnosprawna?
Więcej informacji tutaj:
pomoc osobom niepełnosprawnym w związku z epidemią.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił realizację programu "Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi". W ramach Modułu III tego programu wprowadzona została możliwość uzyskania pomocy finansowej w związku z wystąpieniem w Polsce, zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii.
8 marca to Dzień Kobiet z tej okazji w poniedziałek 9 marca 2020 roku wybraliśmy się do restauracji Kubuś.
Męska część Warsztatu wraz z życzeniami wręczyła okolicznościowe kwiaty uczestniczkom i damskiej kadrze WTZ.
Autor:
Marcin Lutz
Na Warsztatach spotkała nas miła niespodzianka 2 marca 2020 roku, ponieważ odwiedził nas tego dnia podróżnik Pan Szymon Stawski.
Pan Szymon zaprezentował nam reportaż fotograficzny ze swoich wędrówek po Azji, a także opowiedział nam o odwiedzonych miejscach, spotkaniach z miejscową ludnością, ich tradycjach oraz religiach.
Po prelekcji mogliśmy obejrzeć samochód, którym podróżuje Pan Szymon i który również służy mu jako domu podczas podróży.
Autorzy:
Marcin Lutz
Marcin Bartnik
25 lutego nasi uczestnicy pod opieką terapeutów wzięli udział w korowodzie ostatkowym, który przeszedł ulicami naszego miasta. Oprócz nas w barwnym korowodzie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich.
Korowód rozpoczął się przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, następne przeszedł pod Urząd Gminy Bełchatów, Urząd Miasta Bełchatowa, Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, a następnie wrócił pod Muzeum.
Tam też na koniec zostaliśmy poczęstowani pysznymi pączkami i ciepłą herbatą.
Autor:
Marcin Lutz
Jak co roku na koniec karnawału na naszych Warsztatach zorganizowano zabawę ostatkową.
Jak tradycja nakazuje na balu ostatkowym nie mogło zabraknąć przebierańców.
W tym roku pomysłowość uczestników była zaskakująca, co zaowocowało pięknymi strojami.
Każdy z przebierańców zaprezentował się podczas pokazu mody ostatkowej.
Komisja konkursowa wybrała trzy najlepsze stroje, a wszyscy przebierańcy otrzymali po słodkiej niespodziance.
Autor:
Marcin Lutz
21 lutego 2020 roku w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie odbył się wernisaż wystawy malarskiej bełchatowskiej artystki - pani Małgorzaty Podrackiej, na którym nie mogło nas zabraknąć.
Wraz dwójką terapeutów Panią Barbarą i Panem Mariuszem podziwialiśmy obrazy malowane akwarelami i farbami olejnymi.
Pani Małgorzata pochwalić się może obrazami przedstawiającymi pejzaże, martwe natury, kwiaty i ilustracje.
Wszystkie dzieła wykonane są w wesołych i żywych kolorach.
Wystawę tę można podziwiać do 19 kwietnia 2020 roku.
Autor:
Marcin Lutz
7 lutego 2020 roku pod opieką terapeutów uczestnicy WTZ wybrali się na Lodowisko Miejskie Bełchatowie, gdzie uczyli się jeździć na łyżwach poprzeć zabawę.
Autor:
Marcin Lutz
Po raz kolejny wystąpił u nas w WTZ chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bełchatowie "Pasjonata".
Artyści zaśpiewali kolędy i pastorałki. Terapeuci i uczestnicy naszego Warsztatu włączyli się do wspólnego kolędowania.
Na koniec członkowie chóru przygotowali miłą niespodziankę w postaci słodkich upominków.
Autor:
Marcin Lutz
W dniu 21 stycznia 2020 roku wybraliśmy się do MCK PGE Gigantów Mocy w Bełchatowie na wystawę pająków i skorpionów.
Podziwialiśmy tam kilka gatunków pająków, a także skorpionów. Niektórzy nasi koledzy odważyli się by potrzymać na własnym ciele niektóre egzotyczne pająki.
Autor:
Marcin Lutz
Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia na naszym Warsztacie spotkaliśmy się na spotkaniu opłatkowym.
W tym roku nasze Warsztaty zostały pięknie przystrojone, a stoły ozdobione były cudnymi stroikami wykonanymi na pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej.
Oczywiście nie mogło na nich zabraknąć pysznych potraw przygotowanych przez pracownię Gospodarstwa Domowego.
Naszą Wigilię rozpoczęła pracownia Muzykoterapii, która przygotowała krótką pastorałkę, a potem dzieliliśmy się opłatkiem.
Autor:
Marcin Lutz
Święta Bożego Narodzenia tuż tuż.
Tegoroczny Bełchatowski Jarmark Świąteczny odbył się w dniach 14-15 grudnia 2019 roku.
Oczywiście nie mogło na nim zabraknąć naszego Warsztatu.
W naszym domku nr 16 można było zakupić wykonywane przez naszych uczestników: pierniczki, drewniane choinki, stroiki, kartki świąteczne, bombki i różne inne wyroby bożonarodzeniowe.
Uczestnicy naszego Warsztatu również pomagali w czasie Jarmarku i częstowali dzieci cukierkami.
Autorzy:
Renata Kucharska
Marcin Lutz
Po raz kolejny odwiedziliśmy z naszymi Warsztatami Teatr Powszechny w Łodzi. Tym razem 12 grudnia 2019 r. wybraliśmy się do tego Teatru na sztukę "Szalone nożyczki".
Spektakl ten pokazywał jeden dzień z pracy salonu fryzjerskiego prowadzonego przez mistrza nożyczek Ola Boskiego. Salon słynie z doskonałej obsługi i profesjonalnych usług, ale tego dnia w sąsiadującym mieszkaniu ktoś morduje znaną artystkę. Podejrzanymi są pracownicy salonu oraz jego klienci.
Sztuka ta jest bardzo specyficzna, ponieważ w znalezieniu sprawcy czynnie uczestniczy widownia, która pomaga odtworzyć przebieg zdarzeń, a nawet wskazać sprawcę.
Autorzy:
Jarosław Witek
W tym roku 4 grudnia mieliśmy niespodziankę. Tego dnia odwiedzili nas górnicy z Kopalni Węgla Brunatne Bełchatów.
Pokazali nami prezentację multimedialną na temat naszej Bełchatowskiej Kopalni.
Opowiedzieli również o pracy górników, tradycjach górniczych, górniczych strojach galowych i wielu innych ciekawostkach związanych z górnictwem.
Mogliśmy również zobaczyć i dotknąć węgiel brunatny.
Na koniec wykonaliśmy wspólną fotografię!!!
Autorzy:
Małgorzata Dytrych
II etap projektu pt. "Zrozumieć Siebie i Innych" organizowany przez Fundację Przekraczać Granice z Kleszczowa odbył się 3 grudnia 2019 roku.
W ramach tego etapu projektu odbyły się warsztaty psychologiczne, które zakończyła wspólna wigilia.
Autorzy:
Małgorzata Dytrych
Mieliśmy przyjemność gościć 3 grudnia 2019 roku w Przedszkolu nr 2 im. Bolka i Lolka w Bełchatowie.
Uczestnicy naszego Warsztatu wraz z opiekunami przeprowadzili Warsztaty Plastyczne pt. "Świąteczna kartka bożonarodzeniowa 2019".
W miłej przedświątecznej atmosferze uczyliśmy przedszkolaki przygotowywania kartek bożonarodzeniowych.
Dziękujemy za mile spędzony czas!!!
Autorzy:
Marcin Lutz
12 listopada 2019 r. nasze Warsztaty uczestniczyły w projekcie "Zrozumieć siebie i innych" poprowadzonym przez Fundację Przekraczać Granice z Kleszczowa.
Autorzy:
Beata Hałaczkiewicz
Uczestnicy z pracowni Gospodarstwa Domowego naszego Warsztatu wraz z instruktorem Panią Barbarą wzięli udział 8 listopada 2019 roku w Konkursie kulinarnym "Nie do wiary, w kuchni czary" zorganizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Rusieckiej.
Konkurs podzielony był na 2 konkurencje.
Konkurencja 1 polegała na przygotowaniu sałatki warzywnej według własnego przepisu.
Podczas 2 konkurencji przygotowywaliśmy deser z obowiązkowym składnikiem waflami.
Na koniec wspólnie z innymi zespołami degustowaliśmy nasze potrawy i otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom.
Autorzy:
Monika Karolczyk
Po raz pierwszy na naszych Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bełchatowie odbyła się zabawa Halloweenowa.
Dzień wcześniej uczestnicy Warsztatu razem z instruktorami terapii przystrajali sale Warsztatu różnymi ozdobami Halloween takimi jak: nietoperze, dynie, duchy, czarownice, pajęczyny i innymi elementami dekoracji.
30 października 2019 roku bawiliśmy się razem z kadrą WTZ przebierając się za przeróżne postacie z różnych mrocznych filmów i nie tylko np. "Krzyk, "Śmierć", "Wiedźmy", "Zombii", "Czerwony Kapturek", a także uczestnicy mieli malowane twarze we wzory pająków, duchów itp.
W przerwach mogliśmy częstować się różnymi słodkościami takimi jak: ciastka duszki, chipsy monsterki, czekoladki halloweenowe.
Zorganizowane były również różne konkursy jak: jedzenie jabłka na czas na sznurkach, tor przeszkód z miotłą. Wszyscy uczestnicy konkursów dostali po czekoladzie.
Zabawa ta bardzo nam się podobała i czekamy na następne Halloweenowe imprezy.
Autorzy:
Beata Hałaczkiewicz
Damian Woszczyk
Uczestnicy naszego Warsztatu wzięli udział w XIV Warsztatowym Pokazie Mody "Eko Moda 2019", który odbył się 17 października 2019 roku w Bałuckim Ośrodku Kultury "Lutnia" w Łodzi, a jego organizatorem był Warsztat Terapii Zajęciowej TPD Łódź - Bałuty.
Konkurs podzielony był na 3 kategorie:
Nasze modelki rewelacyjnie prezentowały się na wybiegu, co zostało docenione przez jury pokazu.
W kategorii "Zakręceni w korkach" Beata ze swoim strojem zajęła 1 miejsce!!! Natomiast Sylwia za swoją papierową kreację otrzymała wyróżnienie.
Serdecznie Gratulujemy naszym koleżankom!!!
Autorzy:
Renata Kucharska
Jubileuszowy XX Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Bełchatowie odbył się tym roku 16 października w budynku PGE Giganty Mocy w Bełchatowie.
W związku z jubileuszem tegoroczna edycja była bardziej uroczysta i miała podniosły charakter.
Zaprezentowali się uczestnicy i podopieczni Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Przedszkoli Integracyjnych, uczniowie z klas integracyjnych Szkół Podstawowych i innych ośrodków.
Nasz Warsztat Terapii Zajęciowej wystąpił z pokazem mody Ekologicznej, a stroje wykonane z materiałów recyklingowych (korki plastikowe, papier ze starych gazet i książek, sznurki naturalne) zaprezentowały uczestniczki: Beata Jasak, Sylwia Mroczek i Marzena Woźniak.
Autorzy:
Marcin Lutz
Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne zorganizowało międzynarodową wystawę fotograficzną "Drzewo" z okazji Festiwalu Sztuki Jabłka.
Wernisaż tej wystawy odbył się 4 października 2019 r. w PGE Gigantach Mocy MCK Bełchatów w galerii "Na Piętrze".
Na wystawie swoje fotografie zaprezentowali profesjonalni fotografowie, a także nasi koledzy z Warsztatu: Marcin Lutz i Paweł Zakrajda. Zdjęć było tak dużo, że wystawiane były one w różnych miejscach Bełchatowa takich jak: PGE Giganty Mocy, Galerii Olimpii, Urzędzie Miasta Bełchatowa, Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej i innych.
Zdjęcia Marcina i Pawła można było zobaczyć w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Bełchatowie.
Wystawę tę całymi Warsztatami odwiedziliśmy 14 października 2019 r.
Autorzy:
Marcin Lutz
W tym roku w lasach w pobliżu Bełchatowa obrodziły grzyby.
Instruktorzy z naszego Warsztatu zabrali nas na zajęcia plenerowe do lasu. Pani Katarzyna Instruktor z Pracowni Ogrodniczo - Ekologicznej przypomniała nam podstawowe zasady podczas grzybobrania oraz które gatunki grzybów są jadalne, a których nie można zbierać, ponieważ są trujące.
Podczas spaceru po lesie oprócz zbierania grzybów, podziwialiśmy piękne uroki jesieni i rozpoznawaliśmy gatunki drzew.
Autorzy:
Marcin Lutz
Od 30 września do 2 października 2019 roku byliśmy na trzydniowej wycieczce w Bieszczadach.
W pierwszy dzień naszej wycieczki zwiedziliśmy Skansen w Sanoku, to atrakcja obejmująca Muzeum Budownictwa Ludowego i Park Etnograficzny.
Muzeum budownictwa ludowego w Sanoku jest największym pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficznym w Polsce założonym po II Wojnie Światowej. Położone jest ono na terenie Białej Góry, na prawym brzegu Sanu, u podnóża Białej Góry w paśmie Gór Sanocko-Turczańskich. Na obszarze 38 ha prezentowana jest kultura polsko-ukraińska, a dokładniej ponad 100 obiektów architektury drewnianej z okresu od XVII do XX wieku. Znajdują się tutaj obiekty mieszkalne i gospodarcze, ale również budynki sakralne czy budynki użyteczności publicznej (szkoła, zajazd, poczta, fryzjer, urząd, lekarz i apteka).
Po zwiedzaniu skansenu i parku etnograficznego pojechaliśmy do miejsca zakwaterowania, gdzie mieliśmy spotkanie z panem Grzegorzem, specjalistą od lasu. Pan ten opowiadał nam co należy wziąć na wyprawę w góry np.: latarkę, kompas, prowianty w puszkach, namiot, telefon nawigacyjny, śpiwór, przeciw deszczową odzież itp. Pan Grzegorz pokazał nam również jak rozpalić ognisko. Niektórzy uczestnicy i instruktorzy mogli spróbować rozpalić ognisko.
W drugi dzień po śniadaniu poszliśmy na Połoninę Wetlińską.
Podzieleni zostaliśmy na grupy, a naszym zadaniem było szukać skarbów.
Mieliśmy ze sobą miarkę do mierzenia, saperkę, kompas i telefon nawigacyjny. Wyprawa zakończyła się odnalezieniem skarbu zakopanego w lesie.
Po obiedzie braliśmy udział w konkurencjach takich jak: dojenie krowy, strzelanie z łuku, przeciąganie liny, piłka nożna w sukienkach, spodnie, strzelanie z paintballu, rzucanie workiem na rzepy do tarczy.
Później odbył się kącik kulinarny na którym pani wyrabiała ciasto na pierogi, a my uczyliśmy się je lepić, pod okiem instruktora.
Ten wyczerpujący dzień zakończyła dyskoteka przy muzyce puszczanej przez Dj-a.
W ostatni dzień naszej wycieczki pojechaliśmy z przewodnikiem do Polańczyka, gdzie płynęliśmy statkiem po Solinie oglądając krajobrazy i zaporę Solińską, a następnie pojechaliśmy do Sanoka kupić sobie pamiątki.
Bardzo nam się podobała ta forma wycieczki i mamy nadzieje na częstsze takie wyprawy.
Autorzy:
Marcin Lutz
Renata Kucharska
Małgorzata Dytrych
Po raz 18 Środowiskowy Dom Samopomocy "Koniczynka" w Bełchatowie zorganizował Warsztaty Kulturalno - Integracyjne. Tegoroczna edycja odbyła się 4 września 2019 roku, a wśród uczestników imprezy nie mogło zabraknąć naszego Warsztatu.
Oprócz naszej ekipy w tej imprezie wzięły udział ośrodki z okolic Bełchatowa takie jak: Środowiskowe Domy Samopomocy i Domy Pomocy Społecznej.
W trakcie warsztatów poszczególne zespoły zaprezentowały różnorodny repertuar jak: piosenki, wiersze, skecze kabaretowe i scenki tematyczne.
Można było również zwiedzić pracownie ŚDSu w Bełchatowie, a przede wszystkim obejrzeć prace wykonane przez podopiecznych "Koniczynki".
Nie zabrakło również pysznego poczęstunku. Na koniec wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe dyplomy i statuetki.
Autorzy:
Marcin Lutz
27 sierpnia 2019 r. odwiedziliśmy filię nr II Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Bełchatowie. Podczas tej wizyty dowiedzieliśmy się najważniejszych wiadomości na temat funkcjonowania biblioteki oraz zasad w niej panujących.
Podziwialiśmy również talent naszego terapeuty Pana Mariusza Gosławskiego, którego to wystawa prac malarskich pt. "Portrety" znajdowała się w tym czasie w bibliotece.
Autorzy:
Marcin Lutz
Marcin Bartnik
Uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej wraz z opiekunem wzięli udział w IV Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych USTKA 2019 w dniu 22 sierpnia.
Zaproszenie na Spartakiadę nasz Warsztat otrzymał w ramach współpracy Powiatu Bełchatowskiego z Powiatem Słupskim, a organizatorem było Stowarzyszenie na rzecz Osób Starszych i Niepełnosprawnych "Razem-Wszystko" z Machowina.
W tym roku wystąpiliśmy w silnym składzie: Sylwia Mroczek, Marzena Woźniak, Marcin Bartnik, Łukasz Kitaj, Marcin Lutz i Sylwester Walczak.
Rywalizowaliśmy w następujących konkurencjach:
Możemy pochwalić się następującymi osiągnięciami:
W wolnym czasie rozkoszowaliśmy się urokami naszego Morza Bałtyckiego, w którym to również udało nam się wykąpać. Mamy nadzieję, że i za rok uda nam się odwiedzić to piękne miasto i powalczyć o kolejne zdobycze.
Autorzy:
Marcin Lutz
Instruktorzy z pracowni komputerowej i fotograficznej naszego WTZ-u 20 sierpnia 2019 r. zabrali nas na spacer po Bełchatowie.
Spacer ten był specyficzny, ponieważ po ważnych historycznych miejscach naszego miasta oprowadzał nas mobilny przewodnik, który każdy z uczestników spaceru wypożyczył w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Kościuszki 15.
Przewodnik wskazał nam najważniejsze historyczne miejsca Bełchatowa takie jak: Muzeum Regionalne, młyn motorowy, fabrykę Frajtaga, kościół pw. Narodzenia NMP, plac Narutowicza, remizę strażacką, plac Wolności i Jabłonowy Sad, a także miejsca gdzie kiedyś była synagoga i kościół ewangelicki.
Byliśmy bardzo miło zaskoczeni, że w taki sposób mogliśmy poznać wiele ciekawych miejsc w naszym mieście i dowiedzieć się tylu ciekawostek dotyczących Bełchatowa.
Autorzy:
Marcin Lutz
Uczestnicy wraz z instruktorami z wcześniej pozbieranych w lesie i na łące materiałów naturalnych takich jak: gałęzie, liście, zioła, kwiaty, trawy i inne, wykonali 6 sierpnia 2019 r. przed budynkiem naszego Warsztatu piękną naturalną mandalę.
Autorzy:
Marcin Lutz
W dniu 19 czerwca 2019 roku wyjechaliśmy całymi Warsztatami do Warszawy na spektakl pt. "Seks, miłość i podatki".
Sztuka ta wystawiana była w Teatrze Komedia, a odtwórcami głównych ról byli dobrze nam znani z telewizji aktorzy tacy jak: Weronika Książkiewicz, Karolina Nowakowska, Magdalena Wójcik, Mateusz Banasiuk, Mikołaj Krawczyk, Robert Rozmus, Marcin Troński.
Bohaterowie komedii, aby uniknąć płacenia podatków Urzędowi Skarbowemu uknuli intrygę, która wpędziła ich w coraz to większe kłopoty. Szaleńcze zamiany ról spowodowały, iż nikt nie wiedział do końca, kim kto jest naprawdę i naprawdę nikt nie wiedział, kim kto jest na niby.
Mistrzowska gra aktorów zapewniła nam wspaniałą zabawę i niejednokrotnie widownia wybuchała gromkim śmiechem.
Autorzy:
Marcin Lutz
Pani Katarzyna Instruktor Terapii Zajęciowej z Pracowni Ogrodniczo-Ekologicznej wybrała się 24 maja 2019 roku wraz z uczestnikami w celu poznania Szkółki Ogrodniczej "Ogród" w Helenowie.
Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z zasadami uprawy oraz pielęgnacji różnorodnych roślin leśnych i ogrodowych. Rozpoznawali różne gatunki krzewów liściastych, iglastych i kwitnących. Podziwiali piękne kwitnące byliny i rośliny jednoroczne.
Autorzy:
Marcin Lutz
W dniu 23 maja 2019 roku odbyła się w Łodzi XIV Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Ziemia Łódzka 2019".
Zawody rozegrano w Łodzi na terenie stadionu AZS.
W tych zawodach wzięło udział około 500 osób z kilkunastu ośrodków województwa łódzkiego takich jak: Warszaty Terapii Zajęciowej, Domy Pomocy Społecznej, Środowiskowe Domy Samopomocy itp.
Oczywiście nie mogło nas tam zabraknąć. Wystąpiliśmy w składzie: Marcin Lutz, Marcin Bartnik, Piotr Żak, Błażej Chodak, Beata Jasak i Sylwia Mroczek.
Nasi uczestnicy rywalizowali w takich konkurencjach jak:
Najlepiej z nas spisała się koleżanka Sylwia Mroczek, która zdobyła dwa medale: brązowy w biegu na 50 metrów oraz złoty w skoku w dal z miejsca.
Na zakończenie zawodów każdy uczestnik od organizatorów dostał drobny upominek oraz dyplom.
Autorzy:
Marcin Lutz
Marcin Bartnik
Nasz Warsztat Terapii Zajęciowej z Bełchatowa brał udział w zawodach kręglarskich, które odbyły się w dniu 26 kwietnia 2019 roku w Tomaszowie Mazowieckim.
Organizatorem tych zawodów były Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Fundacji Społecznej Razem w Tomaszowie Mazowieckim, a skierowane one były do osób niepełnosprawnych z Tomaszowa Mazowieckiego i całego Województwa Łódzkiego.
Nasz WTZ reprezentowali następujący uczestnicy: Beata Jasak, Sylwia Mroczek, Marcin Lutz, Błażej Chodak i Marcin Bartnik wraz z opiekunem.
Autorzy:
Marcin Lutz
Marcin Bartnik
Dnia 17 stycznia 2019 roku odbył się II Integracyjno - Noworoczny Koncert Kolęd i Pastorałek w MCK Gigantach Mocy w Bełchatowie
Koncert rozpoczął się od występu wokalistki Pani Marty Ławskiej, która zaprezentowała na scenie dwie kolędy jedną po polsku, a drugą po angielsku.
Następnie wystąpili wokaliści, chóry oraz zespoły z przedszkoli, ze szkół podstawowych, ze szkół ponadgimnazjalnych, placówek oświatowych i placówek oświatowo-wychowawczych miasta oraz powiatu Bełchatowskiego.
Występy te bardzo nam się wszystkim podobały i czekamy na kolejny koncert.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Renata Kucharska
Po raz kolejny nasz Warsztat wziął udział w Jarmarku Świątecznym, którego organizatorem było Miasto Bełchatów.
Jarmark jak co roku znajdował się na centralnym placu miasta, czyli Placu Narutowicza na którym były rozstawione budki. W naszej budce odwiedzający Jarmark mogli znaleźć przeróżne wyroby wykonane przez naszych uczestników.
Prace takie jak: wianki, stroiki, choinki, bombki przystrojone kolorowymi cekinami, koralikami, i inne.
W tym roku instruktorzy wraz z uczestnikami zachęcali odwiedzających Jarmark do oglądania i kupowania naszych wyrobów.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
27 listopada 2018 roku pod opieką terapeutów uczestnicy WTZ w Bełchatowie pojechali do Warszawy na spektakl muzyczny w teatrze Buffo pt.,, Wieczór Latynoski".
Spektakl ten zabrał nas w muzyczną - taneczną podróż po przez Kubeł, Meksyk Chile, Argentynę, Brazylie oraz Hiszpanie. Na scenie podziwialiśmy występy tancerzy, pięknych wokalistek i muzyków.
Artyści zaśpiewali takie piosenki jak: "Copa de La Viga", "Guantanamerra", "Let's get Loud", "Bajo Bongo", "Macarena", "Lambada", "Zbundowany Anioł", i wiele innych.Spektakl ten zrobił na nas wielkie wrażenie i bardzo nam się podobał.
Autorzy:
Marcin Lutz
Marcin Bartnik
W tym roku odbyła się ósma edycja Turnieju Integracyjnego ,,Wygrajmy Razem".
Tym razem w turnieju wzięło udział 10 drużyn po 5 zawodników niepełnosprawnych z różnych stowarzyszeń i organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne z Powiatu Bełchatowskiego.
Jedną z atrakcji naszego turnieju był aerobik z Paniami z klubu FITNESS & DANCE STUDIO, w którym wzięli udział uczestnicy zawodów.
Tak jak w latach poprzednich organizatorem tej imprezy był nasz Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie.
Naszym zawodom przyświecała idea rywalizacji fair play, ale przede wszystkim dobra zabawa i integracja.Na koniec zawodów wręczono każdej z drużyn dyplom, puchar oraz drobne upominki.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie wziął udział w III Spartakiadzie Osób Niepełnosprawnych, która odbyła się 23 sierpnia 2018 roku w Ustce.
W tych zawodach reprezentował nasz Warsztat: Sylwester Walczak, Marcin Lutz, Marcin Bartnik, Błażej Chodak, Sylwia Mroczek i Beata Jasak. Naszą grupą opiekował się instruktor z pracowni rehabilitacji ruchowej Pan Kamil.
Podczas Spartakiady odbyły się następujące konkurencje:
Nasi uczestnicy mogą się pochwalić następującymi dokonaniami
Autor:
Marcin Lutz
Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie zorganizował dla nas dwudniową wycieczkę po Beskidzie Żywieckim
Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzania Browaru w Żywcu. Browar to jest miejsce gdzie produkowane jest piwo. Tu można było zobaczyć produkcję piwa i muzeum browaru. Pani przewodnik oprowadzała nas po browarze i opowiadała nam jak rośnie chmiel, a następnie jak jest z niego produkowane piwo.
Następnie pojechaliśmy kolejką szynową na Górę Żar, gdzie mogliśmy podziwiać piękne górskie krajobrazy.
Wieczorem pani Prezes TPD O/Pow. w Bełchatowie zorganizowała nam strefę kibica połączoną z grillem, w której mogliśmy obejrzeć na telebimie mecz z piłkarskich Mistrzostw Świata i kibicować Polakom, którzy grali z Japonią.
W drugim dniu wycieczki wybraliśmy się do Parku Leśnych Niespodzianek w Ustroniu,w którym mogliśmy oglądać ssaki leśne i ptaki drapieżne takie jak: żubry, sarny, jelenie, dziki, lisy, jenoty, zające, rarógi górskie, sowy, jastrzębie, orły, sokoły, myszołowy itp.
Uczestniczyliśmy również w pokazach karmienia i latania ptaków drapieżnych. Pokazy te przeprowadzali opiekunowie zwierząt, którzy jednocześnie opowiadali o tych fascynujących drapieżnikach.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie rodzinnej miejscowości Adama Małysza - Wisły. Jedną z atrakcji Wisły jest Dom Kultury, w którym znajduje się figura Adama Małysza z białej czekolady. W godzinach wieczornych wróciliśmy bezpiecznie do Bełchatowa.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Uczestnik Aleksander Damagalski wraz opiekunem i Panią Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddziału Powiatowego w Bełchatowie wzięli udział w 28 Regularnym Przeglądzie Piosenki "Nieprzetartego Szlaku", który odbył się w Lubaniu na Dolnym Śląsku. Aleksander zaśpiewał następujące piosenki: "Sway", "Miłość w Zakopanym" i "Oczy zielone".
Następnego dnia Aleksander Domagalski uświetlnił swoim występem obchody 35-lecia Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej w Bogatynii.
Autorzy:
Marcin Lutz
Aleksander Domagalski
XIII Wojewódzka Olimpada Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Ziemia Łódzka 2018 odbyła się tym roku w Prymusowej Woli koło Sławna w dniu 24 maja 2018 roku.
W tych zawodach wzięło udział około 500 uczestników z 51 ośrodków z województwa łódzkiego.
Oczywiście nie mogło zabraknąć tam naszego Warsztatu, który reprezentowało 6 uczestników i 2 opiekunów.
Niepełnosprawni sportowcy rywalizowali w kilkunastu konkurencjach takich jak:
Niestety tym razem nasi uczestnicy nie zdobyli żadnego trofeum.
Autor:
Marcin Lutz
W dniu 8 maja 2018 roku wybraliśmy się z naszymi Warsztatami Terapii Zajęciowej w Bełchatowie do Łodzi do Teatru Powszechnego na sztukę pt.: "MAYDAY 2".
Spektakl opowiadał o londyńskim taksówkarzu Johnie Smith, który od wielu lat prowadził podwójne życie z dwiema kochającymi żonami i dziećmi.
Sprawy zaczęły się komplikować gdy za pomocą Internetu poznał się syn Johna Gavin z córką Johna Vicky.
Komedia ta była pełna zwrotów akcji i zaskakujących sytuacji.
Autor:
Marcin Lutz
W Tomaszowie Mazowieckim odbyły się zawody kręgli dla osób niepełnosprawnych. Oczywiście wzięliśmy w nich udział. Nasz Warsztat reprezentowało 5 uczestników
W tym zawodach brały udział osoby niepełnosprawne z Tomaszowa Mazowieckiego i okolic.
Autor:
Marcin Lutz
W dniu 11 kwietnia 2018 roku nasz Warsztat Terapii Zajęciowej Bełchatowie wziął udział w obchodach Dnia Autyzmu.
Uczestnicy naszego Warsztatu razem z terapeutami i Panią Kierownik przemaszerowali ulicami miasta Bełchatowa w niebieskim korowodzie. Kolor niebieski symbolizuje solidarność z osobami z chorobą Autyzmu.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
W dniu 27 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Bełchatowie odbyły się "Wielkanocne Impresje 2018".
W ramach tych uroczystości uczniowie SP nr 1 przygotowali występy artystyczne o tematyce Wielkanocnej. Następnie wraz z uczestnikami naszych Warsztatów wykonywali oni ozdoby wielkanocne - wianki.
Dwaj nasi uczestnicy Marcin Lutz i Błażej Chodak zostali wyróżnieni okolicznościowymi podziękowaniami przez Panią Dyrektor SP nr 1 w Bełchatowie za wyjątkowy wkład w przygotowywanie wianków z brzozowych gałązek.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Tegoroczny karnawał zakończyliśmy w Restauracji "Kubuś".Zabawa Ostatkowa była połączona z obchodami Walentynek.
W ramach treningu ekonomicznego zamawialiśmy sobie różne posiłki, napoje, a nawet desery. Po posiłku bawiliśmy się i tańczyliśmy przy muzyce.
W czasie zabawy niektórzy uczestnicy wręczyli sobie wcześniej przygotowane na Warsztatach kartki Walentynkowe.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Dnia 16.01.2018 Warsztat Terapii Zajęciowej z Bełchatowa zabrał nas do Kina Helios na film pt. "Paddington 2", który opowiadał o dalszych losach niedźwiadka i jego rodziny Brownów.
Paddington jest pełnoprawnym członkiem rodziny Brownów. Mieszka z nimi w miejscowości Windsor Gardens gdzie stał się uwielbianym członkiem społeczności i wszędzie gdzie się pojawiał niósł ze sobą dużo radości.
W tej części przygód misia, Paddington próbuje zarobić wykonując różne prace porządkowe na album dla swojej ukochanej cioci Lucy. Przy tym doświadcza wielu przygód, a nawet niebezpieczeństw.
Film jeest pełen zwrotów akcji i warto go obejrzeć.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Zgodnie z tradycją spotkaliśmy się przy wigilijnym stole na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bełchatowie.
Spotkanie opłatkowe rozpoczął ksiądź modlitwą, a następnie łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia.
Na naszym wigilijnym stole nie mogło zabraknąć pysznych potraw przygotowanych przez pracownię gospodarstwa domowego.
Po posiłku razem z zaproszonymi gośćmi śpiewaliśmy kolędy.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Na zaproszenie Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie uczestnicy z pracowni Muzykoterapii wraz z terapeutą z naszego Warsztatu wzięli udział w dwóch koncertach kolęd i pastorałek.
Pierwszy koncert odbył się w PGE Gigantach Mocy w Bełchatowie 16 grudnia 2017 roku i nasz Warsztat reprezentowała trójka uczestników w składzie: Aleksander Domagalski, Tomasz Pełka i Łukasz Kitaj.
W drugim koncercie kolęd i pastorałek, który poprzedzał Pasterkę w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Grocholicach zaśpiewał jeden z naszych kolegów, a był nim Aleksander Domagalski.
Autorzy:
Marcin Lutz
Marcin Bartnik
W dniu 13 grudnia 2017 r. wybraliśmy się z naszymi Warsztatami Terapii Zajęciowej w Bełchatowie do Warszawy do Teatru Muzycznego ROMA na musical pt.: "PILOCI".
Musical opowiadał o polskich pilotach wojskowych, którzy po wybuchu II Wojny Światowej musieli uciekać z Polski i trafili do angielskiego lotnictwa, gdzie walczyli w obronie Wielkiej Brytani.
W fabule przedstawienia odnajdujemy również wątek miłosny łączący jednego z pilotów z warszawską aktorką kabaretową.
Musical ten został wyreżyserowany przez Wojciecha Kępczyńskiego.
Autor:
Marcin Lutz
W miesiącu listopadzie i grudniu 2017 r. Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie zorganizował zajęcia integracyjne z dziećmi i młodzieżą z Bełchatowskich szkół.
Odwiedziła nas 3 klasa Szkoły Podstawowej nr 5 w Grocholicach oraz uczniowie 2 klasy Publicznego Gimnazjum nr 4 w Bełchatowie.
Zajęcia te prowadzone były przez uczestników WTZ pod okiem terapeutów. Uczestnicy WTZ pełnili rolę nauczycieli, którzy najpierw pokazywali uczniom sposób wykonywania danych ozdób świątecznych, a następnie nadzorowali poprawność ich wykonywania.
Podczas zajęć uczniowie zrobili: kartki świąteczne, bombki (ze wstążek, cekinów, kaszy, chusteczek), choinki z piór i szyszek, a nawet proste stroiki świąteczne.
Autorzy:
Marcin Lutz
Marcin Bartnik
30 listopada br. odbyły się Andrzejki, które nasz Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie zorganizował w Restauracji "KUBUŚ". W czasie imprezy czekały nas miłe atrakcje.
Na dobry początek zjedliśmy pyszny obiad, a następnie braliśmy udział w różnych wróżbach takich jak: szpilka prawdy, kubki przyszłości, serca z imionami i inne. W przerwach pomiędzy wróżbami raczyliśmy się różnymi słodkościami i napojami.
Nasze Andrzejki zakończyła zabawa taneczna przy muzyce dyskotekowej.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
26 października 2017 roku odzwiedziła nas funkcjonariuszka Straży Miejskiej, która przeprowadziła zajęcia profilaktyczne na temat: "Ochrona przed sektą". W czasie zajęć obejrzeliśmy film instruktażowy opowiadający o sektach.
Film ten przedstawiał historię 17- letniej dziewczyny, która na początku przyszła na spotkanie grupy ćwiczącej jogę. Jak się pózniej okazało była to sekta. W dalszej części filmu mogliśmy zobaczyć zasady działania sekty, a przede wszystkim konsekwencje przynależenia do sekty.
Pani Strażnik uczulała nas na co powinniśmy zwracać uwagę gdy chcemy należeć do jakieś grupy lub stowarzyszenia osób.
Spotkanie to było bardzo ciekawe i uświadomiło nam jakie zagrożenia mogą nas spotkać w życiu codziennym.
Kolejne zajęcia profilaktyczne organizowane przez Straż Miejską w Bełchatowie odbyły się w naszym Warsztacie 13 listopada 2017 roku na temat: "Czym są dopalacze".
Na początku Pani Strażnik wytłumaczyła nam co to są dopalacze. Dopalacze podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany odurzenia, pobudzenia, euforii, halucynacje.
W czasie zajęć mogliśmy obejrzeć krótki film o skutkach zażywania dopalaczy.
Dopalacze obecnie uznawane są jako jedne z najniebezpieczniejszych zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia osób je zażywających. Spowodowane jest to tym, iż dostęp do dopalaczy jest dużo łatwiejszy niż do narkotyków.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Dnia 20 października 2017 roku wybraliśmy się wraz z instruktorami na VII Turniej Gier i Zabaw dla Dzieci i Młodzieży Najmniej Sprawnej w Piotrkowie Trybunalskim.
W zawodach brały udział osoby dorosłe i dzieci niepełnoprawne z Powiatu Piotrkowskiego i okolic
Zawodnicy rywalizowali na ogólnorozwojowych torach przeszkód.
Wszyscy dostali symboliczne upominki, puchary i dyplomy.
Autor:
Marcin Lutz
Dnia 19 października br. w Bełchatowie odbył się VII Bełchatowski Turniej Integracyjny "Wygrajmy Razem" w Hali Energia w Bełchatowie.
Organizatorem imprezy było Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Bełchatowie, zaś partnerem Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie. Nasze zawody honorowym patronatem objęli Pani Prezydent Miasta Bełchatowa oraz Starosta Powiatu Bełchatowskiego
W zawodach rewalizowało 8 drużyn po 7 zawodników niepełnosprawnych.
Zawodnicy reprezentowali: Dom Pomocy Społecznej w Bełchatowie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bełchatowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Bełchatowie, Szkołę Podstawową nr 1 w Bełchatowie, Szkołę Podstawową nr 13 w Bełchatowie, Samorządowe Przedszkole Integracyjne nr 3 w Bełchatowie, TPD Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży o Niepełnej Sprawności Ruchowej w Bełchatowie i oczywiście nasz Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie.
Rozegrano 8 konkurencji sprawnościowych.
Podczas jednej z przerw Pani Weronika Olczak z Klubu FITNESS & DANCE STUDIO zaprezentowała występ taneczny, w którym wzięli udział wszyscy uczestnicy zawodów.
Wszyscy uczestnicy zawodów byli zwycięzcami, ponieważ liczyła się dobra zabawa i wspólna integracja. Otrzymali oni symboliczne upominki, puchary i dyplomy.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
18 października 2017 roku odbył się XVIII Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Bełchatowie.
Repertuar Przeglądu tak jak zawsze był bardzo różnorodny. Osoby niepełnosprawne z Powiatu Bełchatowskiego i okolic Bełchatowa zaprezentowały przeróżne piosenki, opowiadania, kabarety, skecze, wiersze własnej twórczości, teatrzyki kukiełkowe, układy taneczne, recytacje, występy teatralne i inne. Nasz Warsztat Terapii Zajęciowej z Bełchatowa zaprezentował piosenki takie jak: "Sway", "Oczy Zielone", "Kasa Kasa Kasa".
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
W dniach 13 - 15 września obecnego roku wraz z instruktorami uczestniczyliśmy w wycieczce do Trójmiasta, Malborka i Szymbarka.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Krzyżackiego w Malborku. Po zamku oprowadzał nas Pan przewodnik, który przedstawił nam historię tej twierdzy, a także opis poszczególnych jej części. W dużym skrócie przedstawiono nam zasadę funkcjonowania zakonu od zaplecza administracyjnego, kuchni, a kończąc na Wielkim Mistrzu Zakonu.
Drugiego dnia ruszyliśmy do Trójmiasta. Na początek zwiedzaliśmy najważniejsze miejsca Gdańska: Długi Targ, Bazylikę Mariacką, Żurawia i Muzeum Bursztynu. Przepłynęliśmy Motławą do Westerplatte, gdzie poznaliśmy tragiczną historię obrony tego miejsca przed agresją Niemiec podczas wybuchu II Wojny Światowej.
W Gdyńskim Oceanarium podziwialiśmy różne gatunki ryb i stworzeń żyjących w Oceanach oraz Morzach, a przede wszystkim poznaliśmy florę i faunę Morza Bałtyckiego.
Na koniec dnia zawitaliśmy do Sopotu, gdzie spacerowaliśmy po najdłuższym drewnianym Molo w Europie, a także zwiedziliśmy krzywy dom.
Ostatniego dnia naszej wycieczki zwiedzaliśmy Skansen w Szymbarku, który znajduje się na terenach tzw. "Szwajcarii Kaszubskiej". Tutaj poznać mogliśmy historię, język i kulturę Kaszub. Zobaczyliśmy m.in.:
Finałem naszej wycieczki było zwiedzanie wywróconego domu, które dało nam wiele przyjemności i śmiechu.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Tegorocznej jesieni kilkukrotnie wraz z instruktorami byliśmy w pobliskich bełchatowskich lasach na grzybobraniu.
Instruktorzy uczyli nas rozpoznawać grzyby jadalne i trujące. Udało nam się znaleźć takie grzyby jadalne jak: kurki (pieprznik jadalny), prawdziwki (borowiki jadalne), podgrzybki, maślaki.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie wziął udział w XII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych "Tomaszowiada 2017" w Tomaszowie Mazowieckim.
Na tych zawodach brało udział 7 naszych uczestników
Podczas Olimpiady odbyły się następujące konkurencje:
Nasi uczestnicy brali udział w biegu na 50 m, na 200 m oraz w sztafecie 4x100 m.
Nie mogło naszych uczestników zabraknąć w konkurencjach technicznych takich jak: w skoku w dal, pchnięciu kulą i w rzucie piłeczką palantową.
Nasza sztafeta 4x100m w składzie: Paweł Zagrajda, Sylwester Walczak,Marcin Bartnik i Marcin Lutz zdobyła brązowy medal.
Nasz kolega Paweł Zakrajda mile nas zaskoczył, wygrywając złoty medal w biegu na 200 m, a także zdobywając srebrny medal w rzucie piłką palantową.
Na koniec zawodów Sylwia Mroczek w skoku w dal zajęła 3 miejsce.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Po raz drugi Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie zorganizował Dzień Otwarty placówki. Wydarzenie to odbyło się 8 czerwca 2017 roku. Rozpoczęło się ono od przywitania gości przez Panią Kierownik naszego Warsztatu oraz przemówienia Pani Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddziału Powiatowego w Bełchatowie.
W naszej imprezie wzięły udział osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami z ośrodków z terenu miasta Bełchatowa i Powiatu Bełchatowskiego, a nawet z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Radomska. Miło nam było również gościć: Wicestarostę Powiatu Bełchatowskiego, Komendanta Straży Miejskiej w Bełchatowie, Komendanta Policji w Bełchatowie, Panią Wicedyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Dyrekcję Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Dyrektorów i Kierowników placówek biorących udział w naszej imprezie i wielu innych oficjeli.
Goście mogli zwiedzać pracownie naszego Warsztatu, a także obejrzeć prezentację multimedialną o naszej jednostce. W pracowniach można było obejrzeć efekty pracy uczestników, a nawet wziąć udział w zajęciach wraz z uczestnikami.
Wiele działo się również na placu przy budynku Warsztatu, gdzie stanęła scena. Na niej to swoje umiejętności prezentowali uczestnicy z pracowni Muzykoterapii, którzy zaśpiewali takie przeboje jak: "Sway with me", "Kawałek do tańca", "Jak nie my to kto" i "Oczy zielone". Nasza koleżanka zaprezentowała również taniec turecki, a Pani instruktor tańca Weronika Olczak z klubu FITNESS & DANCE STUDIO przygotowała z grupą uczestników naszego Warsztatu pokaz tańca towarzyskiego Salsa.
Miejskie Centrum Sportu zadbało o sportowe atrakcje, a najważniejszą z nich było dmuchane boisko do żywych piłkarzyków.
Towarzystwo Przyjaciół Zwierząt z Bełchatowa przyprowadziło krótkie Warsztaty na temat opieki domowymi zwierzętami.
Podczas naszej imprezy można było zapoznać się z zasadami udzielania pomocy przedmedycznej pod okiem Pani Instruktor z Polskiego Czerwonego Krzyża.
W czasie całej imprezy można było częstować się przygotowanymi przez rodziców oraz Pracownię Gospodarstwa Domowego pysznymi potrawami i słodkimi smakołykami.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Pewnego słonecznego czerwcowego dnia wraz z opiekunami Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Bełchatowa wybrali się na wycieczkę rowerową na Wawrzkowiznę.
Oczywiście opiekunowie zadbali o bezpieczeństwo rozdając wszystkim kamizelki odblaskowe.
Do samej Wawrzkowizny prowadzi długa ścieżka rowerowa, dzięki czemu wycieczka tym bardziej była bezpieczna.
Na Wawrzkowiźnie uczestnicy wycieczki podziwiali piękne krajobrazy Powiatu Bełchatowskiego takie jak: krajobrazy lasów, łąk, zbiornika wodnego i innych.
Również na miejscu uczestnicy spożyli wcześniej przygotowany posiłek oraz grali w piłkę siatkową i we frisbee.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Dnia 25 maja bieżącego roku odbyła się XII Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Ziemia Łódzka 2017. Zawody zorganizowano w Łodzi. Nie mogło zabraknąć tam naszego Warsztatu, który reprezentowała dziewiecio-osobowa ekipa wraz z opiekunami.
Podczas Olimpiady odbyły się następujące konkurencje:
Uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bełchatowie mogą się pochwalić następującymi dokonaniami:
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
W dniu 10 kwietnia 2017roku w Szkole Podstawowej Nr1 odbyly się "Wielkanocne Impresje".
Ucznownie przygotowali występy artystyczne, a następnie wykonywali wspólnie z naszymi uczestnikami ozdoby Welkanocne
Autor:
Marcin Lutz
W pierwszym półroczu 2017 roku odwiedziła nas trzykrotnie Pani Instruktor z Polskiego Czerwonego Krzyża.
Podczas pierwszego spotkania Pani przeprowadziła pogadankę na temat higieny osobistej i różnych chorób, które zagrażają życiu oraz zdrowiu człowieka. Pani Instruktor sprawdziła naszą wiedzę na temat chorób, a następnie odpowiadała na nasze pytania i starała się uzupełnić nasze braki w wiedzy o chorobach
Kolejne spotkania poświęcone były tematyce udzielania pomocy przedmedycznej i zachowania się w czasie niebezpiecznych sytuacji. Instruktor zapoznała nas z podstawowymi elementami i zasadami pomocy przedmedycznej.
Pani Instruktor zaprezentowała nam podstawowe środki opatrunkowe np.: bandaże, opaski elastyczne, plastry, kompresy chłodzące na oparzenia, kołnierz ortopedyczny i wiele innych. Uczyliśmy się również jak należy zachować się w takich sytuacjach jak: rana cięta, złamanie kończyny, uderzenie jakimś przedmiotem, omdlenie, atak epilepsji, utrata przytomności, a nawet brak tętna i oddechu.
Najbardziej podobały nam się nam ćwiczenia prawidłowej reanimacji serca i oddechów ratowniczych na fantomie, na którym mogliśmy po ćwiczyć samodzielnie resustytacje
Fantom jest to popiersie człowieka wykonane ze stucznej skóry, na którym można ćwiczyć prawidłowe wykonywanie resustytacji. Fantom jest wyposażony w środku w czujniki i diody, które wskazują prawidłowe wykonywanie masażu serca.
Według norm ratowniczych prawidłowa resustytacja polega na:
Spotkania te były bardzo interesujące i ciekawe. Mamy nadzieje, że wkrótce ponownie zawita do nas Pani Instruktor, z równie ciekawymi zajęciami.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
23 marca 2017 roku odbył się na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bełchatowie I etap projektu Spójrz w NASZ świat realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bełchatowie z udziałem uczniów I klasy PG nr 4 w Bełchatowie.
W projekcie tym wzięło udział 12 uczestników WTZ z czterech pracowni.: Makramy i Tkactwa, Plastycznej, Ekologiczno- Ogrodniczej oraz Stolarskiej. Założeniem projektu było nauczenie przez osoby niepełnosprawne młodzieży gimnazjalnej wykonywania różnorodnych stroików i ozdób związanych ze świętami Wielkanocnymi. Projekt miał charakter integracyjno-edukacyjno-wychowawczy
Drugim etapem projektu była wystawa wykonanych prac w Gigantach Mocy.
Trzecim i ostatnim etapem projektu była wspólna zabawa sportowa, która odbyła się podczas Dnia Otwartego Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bełchatowie przy czynnym udziale i pomocy Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie.
Gimnazjaliści przygotowali szereg konkurencji na świeżym powietrzu, były piłkarzyki, skoki w worku, slalom, biegi , granie w piłkę i inne. Panie koordynatorki z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wszystkim uczniom i uczestnikom podziękowały i wręczyły pamiątkowe dyplomy.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Po raz drugi w ramach współ pracy ze Strażą Miejską zawitał do naszego Warsztatu Pan Strażnik Miejski, który poprowadził z nami zajęcia. Zaprezentował nam krótki filmik instruktażowy, w którym pokazał nam zachowanie człowieka oraz reakcje organizmu po spożyciu alkoholu, narkotyków i innych używek zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Nasz gość pokazał nam również alkogogle, w których mogliśmy sprawdzić i zobaczyć jak człowiek się czuje po spożyciu alkoholu.
Na koniec spotkania mogliśmy zadawać nurtujące nas pytania Strażnikowi Miejskiemu.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Warsztat Terapi Zajęciowej w Bełchatowie zorganizował dla swoich podopiecznych kulig zimowy który odbył się koło Radomska w miejscowości Malutkie w dniu 16 lutego 2017 roku. Na kuligu można było pojeździć na saniach i na małych sankach ciągnących przez ciągnik rolniczy. Podczas kuligu rzucaliśmy się śnieżkami i była przednia zabawa. Kulig zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasek na ognisku.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
16 stycznia 2017 r. Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie zorganizował Bal Karnawałowy dla uczestników naszego Warsztatu. Bawiliśmy się do muzyki granej przez Dj-a. W przerwach tańców uczestniczyliśmy w konkursach: taniec z balonami, taniec wokół krzeseł, taniec na gazetach i innych. Niektórzy uczestnicy zabłysnęli fajnymi pomysłami na stroje karnawałowe. Konkurs na najładniejsze przebranie wygrała uczestniczka Ewa która była przebrana za "Czerwonego kapturka". Na koniec zabawy Pracownia Gospodarstwa domowego przygotowała słodkim poczęstunkiem.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Do naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej zawitał Chór Pasjonata Uniwerstytetu Trzeciego Wieku który wystąpił z repertuałem kolęd i pastorałek z okazji Bożego Narodzenia. Podczas występu artyści zaśpiewali takie kolędy jak: "Cicha noc", "Bóg się rodzi", "Śliczna panna" i wiele innych. Uczestnicy razem z chórem śpiewali kolędy.
Pod koniec członkowie Chóru przygotowały małą niespodziankę dla wszystkch uczestnikom WTZ słotkimi upominkami w postaci słodyczy.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Dnia 8 grudnia.2016 roku nasz Warsztat odwiedzili wraz z wychowawczynią uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej nr 3 w Bełchatowie. Chłopcy i dziewczęta tej klasy uczyli się od uczestników i terapeutów naszego Warsztatu tworzyć kartki świąteczne na Boże Narodzenie. Dzieci wykonywały kartki techniką colage według własnych pomysłów i koncepcji. Podczas pracy wykorzystywali różne materiały i narzędzia plastyczne.
Pod koniec dzieci podziękowały uczestnikom naszego warsztatu i wręczyli dyplom z życzeniami świątecznymi oraz podpisami uczniów.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
21 października 2016 roku odbył się VI Bełchatowski Turniej Integracyjny "Wygrajmy razem", który zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie.
Ucestnikami tegorocznymi edycji byli: Warsztat Terapi Zajęciowej w Bełchatowie, Dom Pomocy Społecznej w Bełchatowie, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Bełchatowie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Bełchatowie, Szkoła Podstawowa nr 13 w Bełchatowie, Samorządowe Przedszkole Integracyjne nr 3 w Bełchatowie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Bełchatowie.
Zawodnicy niepełnosprawni rywalizowali w różnych konkurencjach sprawnościowych. Zabawa była doskonała.
Wszyscy wygrali, nikt nie przegrał, a uczestnicy dostali symboliczne upominki, puchary i dyplomy.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
Dnia 11 października 2016 roku wybraliśmy się wraz instruktorami do Piotrkowa Trybunalskiego na XVI Turniej Gier i Zabaw dla Dzieci i Młodzieży Najmniej Sprawnej.
W zawodach brały udział osoby niepełnosprawne i dzieci z Powiatu Piotrkowskiego i okolic. Zawodnicy drużyn brojących udział w zawodach rywalizowali na ogólnorozwojowych torach przeszkód.
Najlepiej zaprezentował się Piotrkowski Dom Dziecka, na drugiej pozycji uplasował się nasz Warsztat z Bełchatowa a, trzecie miejsce przypadło Warsztatowi Terapii z Koluszek.
Autor:
Marcin Lutz
W Bełchatowie w Gigantach Mocy 10 października 2016 roku nasz Warsztat wziął udział w XVII Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych.
Repertuar tegorocznego Przeglądu był bardzo różnorodny. Osoby niepełnosprawne z placówek z Powiatu Bełchatowskiego i z okolic zaprezentowały: skecze kabaretowe, recytacje wierszy, układy taneczne, występy teatralne, występy wokalne i inne.
Nasi uczestnicy zaśpiewali trzy piosenki o następujących tytułach: "Jak nie my to kto", "Kawałek do tańca" i "Senny szept".
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
Beata Hałaczkiewicz
W dniach 22 - 23 września obecnego roku wraz z instruktorami uczestniczyliśmy w wycieczce w Góry Świętokrzyskie oraz do Sandomierza.
W pierwszym dniu wycieczki zwiedzaliśmy Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Muzeum to ma formę parku etnograficznego w którym można zobaczyć i zwiedzić: stare chaty wraz z ich wnętrzami, przedmioty codziennego użytku oraz inne budynki takie jak: powozownię, wiatraki, aptekę, szpital, sklep, szkołę, kościół, plebanię, zakład fotograficzny i inne.
Następnie udaliśmy się w dalszą podróż. Kolejką wjechaliśmy na Górę Święty Krzyż, gdzie po drodze zatrzymaliśmy się na tarasie widokowym, z którego podziwialiśmy Gołoborza.
Góra Święty Krzyż zwana inaczej Łysą Górą leży w środku Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a szczyt ten ma wysokość 594 m. Po dotarciu na górę mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W czasie zwiedzania dowiedzieliśmy się bardzo dużo ciekawych informacji na temat otaczającej nas przyrody i zachodzących w niej zmianach. Muzeum to może poszczycić się wieloma eksponatami zwierząt i roślin występujących w Świętokrzyskim Parku Narodowym.
Największą atrakcją Łysej Góry jest Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej wraz z Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Dzięki uprzejmości zakonników mogliśmy pomodlić się przed relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, a nawet zostaliśmy nimi pobłogosławieni.
Następnego dnia pojechaliśmy na zwiedzanie Sandomierza. Przewodnik pokazał nam Stary Rynek, Katedrę Sandomierską oraz zbrojownię. Opowiedział nam kilka ciekawych legend związanych z Sandomierzem. Mieliśmy też czas wolny na kupienie pamiątek.
Po przerwie ruszyliśmy spacerkiem nad Wisłę. Po drodze podziwialiśmy bardzo ładny Zamek Królewski.
Nad brzegiem Wisły czekała nas niespodzianka, a był nią rejs statkiem po królowej polskich rzek.
W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy najstarszy pomnik przyrody w Polsce Dąb Bartek.
Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Bełchatowa.
Autorzy:
Marcin Lutz
Jarosław Witek
W dniach 24-25 sierpnia br. udaliśmy się wraz z opiekunami do Ustki.
Celem naszego wyjazdu były zawody integracyjne, które odbyły się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ustce. Po przyjeżdzie na miejce, zakwaterowaliśmy się w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii, a następnie mieliśmy wolny czas na zwiedzanie miasta i pójście na plaże.
Drugiego dnia pobytu po śniadaniu pojechaliśmy na miejsce zawodów. Oprócz naszego Warsztatu rywalizowały w tym turnieju placówki z okolicznych miejscowości.
Nasz Warsztat reprezentowała silna ekipa w składzie: Paweł Zakrajda, Sylwester Walczak, Marcin Lutz, Marcin Bartnik, Sylwia Mroczek i Beata Jasak. Braliśmy udział w następujących dyscyplinach:
Drugie miejsce zdobył Marcin Bartnik w rzucie piłką lekarską, Paweł Zakrajda uplasował się na drugim miejscu w biegu na 60 m, zaś drużynowo zajęliśmy 3 miejsce.
Autor:
Marcin Lutz
22 czerwca br. Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie zorganizował dla osób niepełnosprawnych imprezę o nazwie DZIEŃ OTWARTY WTZ.
Rozpoczęła się ona od powitania pani Kierownik naszego Warsztatu oraz przemówienia pani Prezes TPD Oddziału Powiatowego w Bełchatowie.
Zaszczyciły nas swoją obecnością takie instytucje jak:
Specjalnymi gośćmi, którzy wzięli udział w naszej imprezie byli: Starosta Powiatu Bełchatowskiego, przedstawiciel Urzędu Miasta Bełchatów, Prezes Krajowego Komitetu Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Komendant Straży Miejskiej w Bełchatowie, przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie, Wicedyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, były piłkarz GKS Bełchatów Jacek Berensztajn oraz wokalistka Marta Ławska.
W programie zaproponowanym przez nasz Warsztat Terapii Zajęciowej goście mogli: obejrzeć prezentację multimedialną na temat naszego Warsztatu, zwiedzić pracownie które funkcjonują w naszym Warsztacie, zobaczyć wystawy prac naszych uczestników, wziąć udział w pokazie czerpania papieru, a także w konkursach plastycznych, grach i zabawach sportowych, meczu mini-piłki nożnej prowadzonej przez byłego piłkarza GKS Bełchatów Jacka Berensztajna oraz bawić się podczas występów artystycznych na świeżym powietrzu.
Na scenie plenerowej zobaczyć mogliśmy: występ wokalny Pani Marty Ławskiej wraz z naszym kolegą Aleksandrem Domagalskim, występ uczniów Szkoły Muzycznej z Bełchatowa, układ taneczny uczestników wraz z instruktorką tańca Panią Weroniką Olczak z klubu FITNESS & DANCE STUDIO z Bełchatowa oraz teatrzyk zaprezentowany przez Gminne Centrum Kultury w Zdzieszulicach Dolnych.
Podczas całej imprezy uczestnicy mogli częstować się przygotowanymi przez rodziców oraz Pracownię Gospodarstwa Domowego pysznymi potrawami i słodkimi smakołykami.
Autorzy:
Beata Hałaczkiewicz
Damian Woszczyk
Błażej Chodak
Marcin Lutz
Warsztat Terapii Zajęciowej zorganizował dla nas kolejną atrakcję. Tym razem odwiedziliśmy komendę Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie.
Na początku naszej wizyty strażacy poinformowali nas do jakich zdarzeń wzywana jest Straż Pożarna. Strażacy zaprezentowali nam pojazdy i sprzęt strażacki. Wyjaśniono nam, także do czego służy poszczególny sprzęt i jak go się używa.
Przypomniano nam również główne zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jeden z naszych kolegów brał udział jako poszkodowany w scence niesienia pomocy.
Oprowadzono nas po pomnieszczeniach komendy straży, a również po garażu, w którym znajdowały się wozy strażackie i inny specjalistyczny sprzęt gaśniczny
Strażacy pokazali nam jak posługiwać się wężem gaśniczym i mogliśmy sami spróbować go użyć. Byliśmy również świadkami zainscenizowanej akcji strażaskiej od momenitu otrzymania telefonu o pożarze, poprzez zbiórkę strażaków, aż do wyjazdu zespołu gaśnicznego do pożaru. Na koniec zaprezentowano nam wóz z drabiną strażacką, którą sterował strażak.
Bardzo nam się podobała ta wycieczka i będziemy miło ją wspominać.
Autorzy:
Marcin Lutz
Jarosław Witek
Dnia 19 maja br. odbyła się XI Wojewódzka Olimpiada Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Ziemia Łódzka 2016".
Zawody zorganizowano w Łodzi i nie mogło zabraknąć naszego Warsztatu, który reprezentowała silna 10 osobowa ekip z opiekunami.
Podczas Olimpiady odbyły się następujące konkurencje:
Nasza sztafeta 4 x 100 m w składzie: Sylwester Walczak, Paweł Zakrajda, Marcin Bartnik i Marcin Lutz okazała się najlepsza i tym samym zdobyła złoty medal.
Paweł Zakrajda minimalnie przegrał w biegu finałowym na 100 m i zdobył srebrny medal.
Autorzy:
Beata Hałaczkiewicz
Małgorzata Dytrych
Marcin Lutz
W dniu 20 kwietnia 2016 r. wybraliśmy się autokarem z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Bełchatowie do Warszawy do Teatru Muzycznego ROMA na musical pt.: "MAMMA MIA".
Musical opowiadał o przygotowaniach do ślubu głównej bohaterki Sophie, która jeszcze przed ślubem chciała poznać swojego biologicznego ojca. W tym celu Sophie zaprosiła na swój ślub trzech dawnych przyjaciół swojej matki, któryś z nich mógł być jej ojcem.
Musical ten został wyreżyserowany z wykorzystaniem wielkich przebojów szwedzkiej grupy muzycznej "ABBA". Przeboje takie jak: "Money, Money, Money", "Dancing Queen", "Super-Trouper" brawurowo zaśpiewali w polskich wersjach aktorzy Teatru Roma.
Spektakl pt: "MAMMIA MIA" wszystkim nam się podobał ze względu na szybkie zwroty akcji. Warta uwagi była także znakomita gra aktorów takich jak: Dariusz Kordek, Robert Rozmus, Alicja Piotrowska, Zofia Nowakowska i wielu innych. Polecamy go obejrzeć szerszej grupie miłośników musicalu.
Autorzy:
Marcin Lutz
Jarosław Witek
W dniu 30 marca 2016 r. gościliśmy w naszym Warsztacie Pana Strażnika Miejskiego, który to przeprowadził prelekcję na temat "Szeroko pojętego bezpieczeństwa".
W czasie prelekcji Pan Strażnik zwracał nam uwagę na niebezpieczeństwa jakie mogą nas spotkać w życiu codziennym. Podpowiadał nam jak powinniśmy się zachowywać i jakie środki bezpieczeństwa zachować, żeby nie zostać okradzionym przez kieszonkowców.
Prelekcja dotyczyła również zasad bezpieczeństwa w ruchu pieszym, rowerowym oraz samochodowym.
Pan Strażnik przestrzegał nas by nie ufać obcym, żeby nie przyjmować od takich osób prezentów, ponieważ nie wiadomo jakie zamiary mają w stosunku do nas.
Spotkanie to bardzo nam się podobało i na pewno będzie miało pozytywny wpływ na naszą wiedzę na temat bezpieczeństwa.
Autorzy:
Marcin Lutz
Damian Woszczyk
W dniu 14 stycznia bieżące roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bełchatowie wystąpił chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bełchatowie o nazwie "Pasjonata". Członkami chóru są seniorzy z Bełchatowa.
Podczas występu artyści zaśpiewali takie kolędy jak : "Cicha noc", "Śliczna panna", "Bóg się rodzi" i wiele innych. Uczestnicy włączyli się w śpiew kolęd z chórem. Na koniec członkowie chóru przygotowali miłą niespodziankę dla wszystkich uczestników WTZ w postaci słodkich upominków.
Autorzy:
Beata Hałaczkiewicz
Małgorzata Dytrych
Małgorzata Hochman
Marcin Lutz
Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia w naszym Warsztacie zorganizowano spotkanie wigilijne.
Pyszne potrawy typowe dla okresu Bożego Narodzenia przygotowała pracownia Gospodarstwa domowego, zaś stoły pięknie udekorowała stroikami świątecznymi pracownia Ogrodniczo-Ekologiczna. Pracownia muzykoterapii przygotowała występ podczas, którego zespół śpiewał kolędy i zachęcał do śpiewu pozostałych biesiadników.
Na naszą wigilię przybyli również goście zaproszeni: Pan Wicestarosta Powiatu Bełchatowskiego Grzegorz Gryczka, Pani Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie Elżbieta Zbonikowska-Goździewicz, Pani Wicedyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie Jadwiga Płuciennik oraz Pani Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddziału Powiatowego w Bełchatowie Zofia Ligocka.
Autor:
Marcin Lutz
Już po raz V Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie zorganizował Bełchatowski Turniej Integracyjny "Wygramy Razem".
Głównymi celami naszego Turnieju były:
Jak w latach poprzednich tak i tym roku w naszym Turnieju wzięły udział drużyny z terenu naszego miasta Bełchatowa, a były nimi: Warsztat Terapii Zajęciowej, Dom Pomocy Społecznej, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Środowiskowy Dom Samopomocy, Szkoła Podstawowa nr 13, Samorządowe Przedszkole Integracyjne nr 3 oraz Szkoła Podstawowa nr 1.
Niepełnosprawni zawodnicy rywalizowali w różnych konkurencjach sprawnościowych. Zabawa była doskonała i jak się okazało na koniec zawodów wszyscy zwyciężyli. Symboliczne upominki, puchary i dyplomy wręczył Pan Wicestarosta Powiatu Bełchatowskiego Grzegorz Gryczka wraz z Panią Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Bełchatowie Zofią Ligocką.
Autorzy:
Beata Hałaczkiewicz
Marcin Lutz
W dniu 3 listopada 2015 r. w naszym Warsztacie zorganizowano pokaz oraz warsztaty wykonywania ozdób i dekoracji z wiórek osikowych.
Panie z Osikowej Doliny na początku zajęć zaprezentowały wyroby jakie można wykonać z naturalnego i ekologicznego drewna osikowego, a dokładniej z cienkich wiórek osikowych.
Instruktorzy oraz uczestnicy naszego Warsztatu uczyli się podstawowych zasad i technik wykonywania ozdób świątecznych takich jak: gwiazdy, choinki, bombki itp.
Autor:
Marcin Lutz
Po raz XVI odbył się Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Bełchatowie.
Wzięły w nim udział placówki z powiatu bełchatowskiego i okolic zrzeszające oraz opiekujące się osobami niepełnosprawnymi
Podczas występów placówki zaprezentowały różnorodny repertuar: skecze kabaretowe, występy wokalne, występy teatralne, a nawet recytatorskie.
Uczestnicy naszego Warsztatu zaprezentowali skecz kabaretowy pt. "Suchar z dziesięciu". Zabawa była przednia!!!
Autor:
Marcin Lutz
W dniu 16 września 2015 roku reprezentacja Warsztatu Terapii Zajęciowej z Bełchatowa wzięła udział w XIII Przeglądzie Piosenki Wakacyjnej Łęczyca 2015. Wzięło w nim udział ponad 18 zespołów z różnych placówek i Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Nasz Warsztat reprezentowało trzech uczestników, którzy zaśpiewali dwie piosenki: "Senny Szept" i "Kamień z napisem LOVE".
Rywalizacja była bardzo zacięta, lecz ku naszej radości nasz zespół zajął I miejsce. Na II miejscu uplasował się Warsztat Terapii Zajęciowej TPD Łódź Bałuty. III miejsce przypadło Warsztatowi Terapii Zajęciowej z Sieradza.
Konkurs ten zapadnie długo w naszej pamięci!!!
Autorzy:
Aleksander Domagalski
Marcin Lutz
Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie zorganizował wycieczkę autokarową całodniową do Wrocławia do Ogrodu Zoologicznego i Ogrodu Japońskiego.
Ogród Zoologiczny we Wrocławiu posiada wiele atrakcji. Jedną z najnowszych jest budynek Afrykarium, którego budowa rozpoczęła się w 2012 roku, a zakończyła się w październiku 2014 roku.
Jak sama nazwa wskazuje w budynku Afrykarium zgromadzono niektóre zwierzęta żyjące jedynie w Afryce. Cały budynek podzielony jest na różne ekosystemy występujące tylko na Czarnym Kontynencie takie, jak: plaża i rafy koralowe Morza Czerwonego, rzeka Nil, plaża Wybrzeża Szkieletów, głębia Kanału Mozambickiego na Oceanie Indyjskim, kraina Wielkich Rowów Afrykańskich oraz Dżungla dorzecza Kongo.
Największą atrakcją w Afrykarium jest podwodny tunel, w którym to podziwiać mogliśmy takie zwierzęta, jak: rekiny, płaszczki, żółwie itp. Równie ciekawe są baseny z wybiegami dla pingwinów oraz kotików, których zachowanie można obserwować na powierzchni, jak również pod wodą. W tym też budynku zobaczyliśmy hipopotamy nilowe, krokodyle nilowe, ryby raf koralowych, ptaki egzotyczne, manaty.
Po wizycie w Afrykarium udaliśmy się na dalsze zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego. Najbardziej w naszej pamięć zapadły takie zwerzęta, jak: lwy, tygrysy, różne rodzaje małp, strusie, żyrafy, słonie, wilki, żubry, byki, niedźwiedzie, motyle, kangury, wielbłądy, różne rodzaje ptaków oraz gadów.
Po zwiedzeniu Ogrodu Zoologicznego udaliśmy się spacerkiem do Ogrodu Japońskiego, który znajduje się za Halą Stulecia. Ogród ten stanowi unikatowy w Europie, żywy fragment japońskiej kultury. W nim znaleźć możemy kilka typów ogrodów japońskich: publicznego, wodnego, związanego z cermonią picia herbaty i kamienistej plaży.
W Ogrodzie podziwiać mogliśmy 270 gatunków roślin drzewiastych takich jak: dąb szypułkowy, jesion wyniosły, platan klonolistny, miłorząb dwuklapowy, modrzewnik chiński, metasekwoja chińska, cis pospolity i wiele innych. Ze względu na swoją charakterystykę w Ogrodzie tym znajduje się 78 gatunków roślin azjatyckich, z czego 38 pochodzących z Japoponii np.: styrak japoński, pieris japoński, drzewka Bonsai, wiśnia piłkowana, sośnica japońska. Drzewa i krzewy formowane są często w niskie "falujące żywopłoty". Oprócz roślin mogliśmy zapoznać się z typowymi budowlami japońskimi takimi, jak: łukowy most drewniany, pawilon herbaciany, altana wypoczynkowa, czy most drewniany z zadaszonym pawilonem widokowym. Elementami charakterystycznymi dla japońskiej kultury są umieszczone na wyspie i w kilku innych atrakcyjnych punktach ogrodu japońskie kamienne latarnie.
Wycieczkę można zaliczyć do udanych. Poznaliśmy wiele nowych gatunków zwierząt i roślin. Liczymy na kolejne wycieczki.
Autorzy:
Beata Hałaczkiewicz
Marcin Lutz
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci O/Powiatowy Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie