Pracownia Stolarska

Podstawową formą terapii stosowaną w pracowni stolarskiej jest ergoterapia. Bazując na technikach wykorzystywanych w stolarstwie uczestnicy nabywają i podtrzymują podstawowe umiejętności z zakresu obróbki drewna, jak również prawidłowego posługiwania się narzędziami, materaiałami i maszynami służącymi do tego celu.

Wśród technik w pracowni stolarskiej stosuje się : wycinanie różnych szblonów o nieregularnych krztałtach w drewnie/sklejce (zarówno ręcznie jak i maszynowo), cięcia po liniach prostych, wyznaczanie punktów cięcia za pomocą przyrządów pomiarowych (linijka, miarka, kątomierz), wykańczanie powierzchni drewna a w tym (oczyszczanie drewna, szlifowanie, malowanie, lakierowanie, impregnowanie), łączenie elementów ze sobą za pomocą kleju do drewna lub wkrętów stolarskich, techniki zdobnicze takie jak intarsja i pirografia, wiercenie otworów w drewnie.

W pracowni stolarskiej używane są takie maszyny jak : wyrzynarka włosowa, wyrzynarka ręczna, piła taśmowa, frezarka górnowrzecionowa, piła ukosowa, piła stołowa, szlifierka oscylacyjna, szlifierka kątowa, wiertarka kolumnowa.

Cel pracowni to rozwój umiejętności manualnych, lecz również orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej podczas wykonywania czynności związanych z obróbką drewna. Czynnośći wykonywane w pracowni stolarskiej uczą cierpliwośći, dokładności, skupienia oraz współpracy z innymi uczestnikami.

W pracowni powstają proste formy użytkowe i dekoracyjne, m.in.: ramki do obrazów, dekoracje świąteczne, karmniki oraz budki lęgowe dla ptaków, różnego rodzaju dekoracje ścienne w formie obrazów, meble ogrodowe.

Ponadto dodatkowo pracownia stolarska uczestniczy w pracach porządkowych, konserwatorskich i remontowych na terenie budynku WTZ.

Uczestniczenie w zajęciach w pracowni stolarskiej przyczynia się do podniesienia ich umiejętności manualnych, nauki pracy w grupie oraz utrwalania wiedzy z zakreu BHP.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci O/Powiatowy Warsztat Terapii Zajęciowej w Bełchatowie